logo

Ana Kart Nedir?

ana kart nedir

Ana kart; bilgisayarın çoğu parçasını üzerinde barındıran elektronik bir devre kartıdır ve üzerinde genelde, bios, bios pili, işlemci, ram, ekran kartı, ses kartı ve çeşitli elektronik devreler yada chip'ler vardır. Ayrıca, genişleme yuvaları dediğimiz slotlar vardır. Bunlar, bilgisayara takacağımız her hangi bir kartın takılacağı yuvalardır.

 

Bu kart; üzerinde bulunan ve bulunmayan parçalar arasında veri transferi sağlar. Üzerinde bulunmasa da sonuçta tüm bilgisayar parçalarının, ana karta irtibatı vardır.

 

Bu kartın ön yüzünde, üzerinde bulunan elemanlar ve veri yolları, arka yüzünde ise sadece veri yolları vardır. Bu veri yollarının bir çoğu çok incedir. Bu nedenle bu kart üzerindeki işlemlerde nazik olunmalıdır. En küçük bir hata, hem ön yüz ve hem de arka yüzdeki ince veri yollarının kırılmasına yol açabilir.

 

Ayrıca, bu kart üzerinde işlem yaparken, plastik eldiven de kullanmanızda fayda vardır. İnsan vücudunda bulunan statik elektrik, kart üzerinde bulunan elektronik elemanlara zarar verebilir. Özellikle işlemciye. Bu konuyu Statik Elektrik sayfasında ayrıntılı olarak anlattık. Yine, bu kart üzerinde her hangi bir işlem yapacaksanız, mutlaka plastik tornavida kullanın. Aksi takdirde, yanlışlıkla eliniz kaydığında, Ana kart zarar görebilir.

 

Diğer bilgisayar parçalarında olduğu gibi, Ana kartlar da, devamlı olarak geliştirilmektedir. Günümüz kartları, çift bios, (dual bios), onboard ses ve ekran kartı gibi özelliklere sahiptir. Çift bios tanımı, üzerinde iki adet bios olduğunu ifade eder.

 

Bunun nedeni ise ilk defa 1999 yılında ortaya çıkan bir virüstür. CIH adı verilen ve internet dünyasında Çernobil virüsü olarak tanınan bu virüs, bilgisayara fiziksel olarak zarar veren ilk virüstür. Bu virüs dünyada on binlerce bilgisayarın bios'unu etkisiz hale getirdi. Virüsten etkilenen bilgisayarlar açılmaz oldu. Bir çoğu Ana kart değiştirmek zorunda kaldı. Çok azı da bios'larını değiştirerek bilgisayarlarını tamir edebildiler. İşte bu nedenle üretici firmalar çift bios barındıran Ana kart üretimine gittiler.

 

Ana kart için kullanılan onboard ses ve ekran kartı tanımı ise, ses ve ekran kartının, Ana kart üzerine, tümleşik bir devre kartı olarak yerleştirilmesini ifade eder. Bu tür Ana kart üzerinde, hem ses kartı ve hem de ekran kartı, tümleşik bir devre kartı olarak bulunur. Onboard Ana kart üzerinde, ayrıca ses ve ekran kartı kullanılmasına gerek yoktur.

 

Onboard Ana kart kullanırken dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı onboard Ana kartlar, ekran kartı için kullanılması gereken hafızayı, Ram'dan çalar. Siz bunu farkedemezsiniz. Örnek: Onboard ekran kartı ram'ı 1 Gb olsun. Ana kart ram'ı da 4 Gb olsun. İşte ekran kartı, sizin 4 Gb olan hafızanızdan, 1 Gb olan kısmını çalar. Sizin Ram hafızanızı 3 Gb'a düşürür. Bu nedenle Ana kart seçiminde dikkatli davranılmasında fayda vardır.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com