logo

Bios Nedir?

bios nedir

Bios bir rehberdir. Minicik bir programdır. Her ana kartta mutlaka bir adet bulunur.

 

Bazı ana kartlarda çift olarak bulunur. Bunlara Dual Bios denir. Resimde Bios ve pilini görüyorsunuz.

 

Şimdi gelelim bu küçücük elemanın neler yaptığına. Bilgisayarımızı kapattığımız zaman, bilgisayarımız ölür. Evet, yanlış okumadınız, ölür. Bilgisayarınızı her açtığınızda, işlemci yeni doğan bir bebek gibidir. Hiç bir şey bilmez. İşlemciye rehberlik edecek, yol gösterecek biri gereklidir.

 

İşte o rehber Bios'tur.

 

Bu eleman, üzerinde bulunduğu ana kartın tüm özelliklerini bilir. Çünkü bu bilgiler, içine kazınmış bilgilerdir. Silinemezler. Ancak siz Bios ayarlarından bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Yaptığınız bu değişiklikleri, ana kartta bulunan Bios pili sayesinde hafızasında tutar. Bu pili çıkarıp tekrar taktığınızda, yapmış olduğunuz değişiklikler yok olur ve fabrika ayarları ile işlem yapmaya başlar.

 

Bazı bioslar güncellenebilir. Ancak, güncelleme, riskli bir iştir. Bu konuda uzman değilseniz, bu işe hiç bulaşmayın derim. Aksi takdirde Bios'tan olabilirsiniz.

 

Şimdi bu elemanın neler yaptığını incelemeye devam edelim. Bilgisayarımızı açtığımızda, her zaman uyanık ve ayakta olan Bios devreye girer. Uykudan uyanan işlemciye rehberlik eder. Üzerinde bulunduğumuz bu yer, falanca anakart, ram şu kadar, harddisk bu kadar, ekran kartı şu, ses kartı bu, diyerek etrafı gezdirir. Bu sayede, işlemci, etrafını tanımaya başlar. Nereye gideceğini, ne yapacağını öğrenir.

 

Bu eleman çok sabırlıdır. Her seferinde bıkmadan aynı işlemi yerine getirir. Bu rehberlik sayesinde, işlemci, üzerinde bulunduğu anakartı tanır ve hardiskin üzerinde yüklenmiş olan işletim sistemini bulup bilgisayarı açar. Bundan sonrası, bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz işletim sistemindedir. Biosun işi biter mi? Bitmez. O arka planda çalışmaya devam eder.

 

Sonuçta Bios, işlemci için, yol gösteren bir rehberdir.

 

Bios'u kullanarak ilk açılışa şifre koyabilirsiniz. Ancak bu çok etkili bir şifre değildir. Çünkü, pilini yerinden çıkarıp, tekrar taktığınızda, tüm ayarlar, fabrika ayarlarına döner ve şifreniz iptal olur. Ancak, açılması zor olan kilitli kasalar için, bu şifre, etkin bir şifre olabilir.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com