logo

CD-DVD Sürücü

dvd-surucu

Yeni nesil bilgisayar kullanıcıları bilmezler. Bir zamanlar bilgisayarlarımızda disket sürücüler vardı. Bu disket sürücüleri, manyetik disketleri okumak ve bu disketlerin üzerine veri yazmak için kullanılırdı. Bu manyetik disketlerin kapasiteleri çok büyüktü. 1.44 Mb veri saklayabiliyorduk. Sıkıştırma programlarını kullanarak, bu kapasite 2 Mb olabiliyordu.

 

Windows 3.1 programını aldığımızda, 20-25 adet disket veriyorlardı. Sırasıyla, disketleri, disket sürücüye, takıp çıkararak windows kuruyorduk. Disketlerden her hangi biri bozulduğunda (ki çok çabuk bozulurdu) sorun yaşamayalım diye, bu disketlerin iki takım da yedeğini yapardık. Bir windows 3.1 programı için 75 adet disket saklardık. Şimdi nostalji oldular.

 

Sonra bir gün CD diye bir şey duyduk. Compact Disk diyorlarmış adına. 500-600 Mb kapasitesi varmış dediler. Olmaz öyle şey dedik. Bizim disketler bile zorlasan 2 Mb alıyor, bu nasıl 500 Mb alacakmış dedik. Sonra piyasada görmeye başladık. Söylenenler doğruydu. Nasıl çalışıyor bu şey dedik?

 

Anlattılar.

Bu disk, özel bir alaşımla yapılmış. Bir yönü verileri kaydetmek için kullanılıyor, diğer yönü ise lazer ışığını geçirmez bir malzeme ile kaplanmış. Disketlerde, veriler manyetik olarak kaydedilir ve manyetik olarak okunur. CD teknolojisinde ise veriler optik olarak kaydedilip, optik olarak okunur. Bunun sağladığı avantaj, verilerin çok hızlı okunmasıdır. Okuyucu kafa, lazer ışığı kullanarak, disk üzerindeki verileri okuyup işlemciye gönderir, bunu da diskete göre çok hızlı yapar. CD teknolojisinin bize göre en büyük avantajı ise, kapasitesidir.

 

Gerçekten öyleydi. 1.44 Mb disketler ile uğraşan bizler, 700 Mb kapasitesi karşısında şaşkına döndük. O zamanlar CD okuyucusu olan bilgisayarlar çok lükstü. Hayranlıkla bakardık. Dikkat edin, okuyucusu diyorum, yazıcısı demiyorum. CD yazıcısı olanlar, CD kopyalayarak para kazanıyorlardı.

 

Sonra aynı şey DVD sürücüler için de yaşandı ama bu süreç çabuk geçti. Şimdi ise artık flash bellekler DVD sürücülerin sonunu getirmek üzere.

 

Yakın bir gelecekte bilgisayarlarda DVD sürücülerin de olmadığını görürsek şaşırmamak gerekir diye düşünüyorum.

 

DVD sürücü, DVD disklere veri yazmak ya da yazılmış olan verileri okumak için kullanılır. DVD sürücülerde de, sistem CD sürücüler gibi gibi çalışır. DVD Disklerin, CD disklere göre en büyük farkı, çok daha fazla kapasiteye sahip olmasıdır. CD üzerine 700 Mb veri kaydı yapabilirken, DVD üzerine yaklaşık 4-5 Gb veri kaydedilebilir.

 

CD veya DVD sürücülerinin üzerinde bulunan 12X, 24X gibi terimler CD veya DVD yazma ve okuma hızını temsil ederler.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com