logo

Ekran Kartı Nedir?

 

ekran-kartiEkran Kartı, bilgisayarın görüntü sistemi ile ilgili olan elektronik devre kartıdır.

 

İşlemciden aldığı dijital görüntü verilerini, monitörde görebileceğimiz analog sinyallere çevirir. İşlemci, dijital (sayısal) mantıkla çalışır. Yaptığı bütün işlemleri, sadece 0 ve 1 kullanarak yapar. Yaptığı her işlemin sonucunu da yine 0 ve 1 olarak verir.

 

Bu nedenle işlemci, görüntü verilerini de 0 ve 1 olarak verir. Ama önümüzde duran monitör, dijitalden hiç anlamaz. Dolayısıyla ne 0 tanır, ne de 1.

 

Monitör, analog sinyallerden anlar. Ekran Kartı, işlemci ile monitör arasında çevirmenlik yapar. İşlemciden aldığı, dijital görüntü bilgilerini, monitörün anlayacağı analog sinyallere çevirir.

 

Kısaca ekran kartı, monitör ile işlemci arasında tercümanlık yapar. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını, dijital ve analog sinyallerin ne anlama geldiğini kavrayabilmek için, belirli bir seviyede elektronik bilgisi gerekir.

Bu nedenle, bu konulara girmeyeceğiz. Amacımız, basit olarak, Ekran Kartı Nedir? sorusuna, cevap vermektir.

 

ekran-kartiBu kart için, ana kart üzerinde özel bir bağlantı yeri vardır. Bu nedenle bu kart, bu yer dışında, başka hiç bir yere takılamaz. Bu yere ingilizce AGP slotu (yuvası) derler. Soldaki resimde, ana kart üzerinde bulunan ekran kartı yuvasını görüyorsunuz. Diğer yuvalardan farklı olduğu açıkça görülüyor. Resmin büyük hali için üzerine tıklamanız yeterlidir.

 

Bazı ana kartlarda, bu kart, tümleşik bir devre olarak bulunur. Bu tür ana kartların üzerinde, hem ekran kartı ve hem de ses kartı, ayrı birer tümleşik devre olarak yer alır. Uydu alıcısının televizyonun içinde bulunması gibi.

 

Bu tür ana kartlarda, ayrıca ekran kartı veya ses kartı kullanmanıza gerek yoktur. Zaten ana kart üzerinde, ama ana kart ile tümleşik olarak (yani sökülüp takılabilir bir kart değildir, ana kart üzerinde sökülemez bir elektronik devre olarak) yer alır.

Ancak istenirse, bu tür ana kartlara, ayrıca ekran kartı ve ses kartı takılabilir.

 

Bu kartın tümleşik olduğu ana kartlarda, dikkat edeceğiniz en önemli şey, ekran kartı belleğinin, bilgisayarınızın belleğini kullanmasıdır. Diyelim ki bilgisayarınızın belleği, yani RAM'i 4Gb olsun. Tümleşik ekran kartı belleği de 1 Gb olsun. İşte çoğu ana kartlarda, bu tümleşik olan kart, 1 Gb belleği, 4 Gb olan Ram'den kullanır. Yani Ram'dan çalar. Dolayısıyla bilgisayarınızın kapasitesini azaltır.

sag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com