logo

Harddisk

harddisk

Harddisk Nedir? sorusuna cevabım şudur; Bilgisayarın en muhteşem parçasıdır. Çünkü; elektronik ile mekaniğin ahenkle dans ettiği, mühendislik ve teknoloji harikası bir parçadır. Bu özellikleri nedeniyle Harddisk, (bana göre) işlemciden bile daha üstün bir parçadır.

 

İşlemci, milyonlarca transistörden oluşan, yüksek teknoloji imali bir parçadır. İşlemcide her hangi bir mekanik aksam yoktur, tamamen elektronik bir parçadır.

 

Bit kavramını anlamadan Harddisk'in ne olduğunu tam olarak anlayamayız. Bu nedenle bit konusunu, bit nedir? sayfamızdan okumanızı öneririz.

 

Harddisk; üst üste bindirilmiş veri depolama işlemini sağlayan manyetik disklerden oluşur. Bu disklerin her iki tarafı da veri depolayabilir. Disklerin sayısı, kapasiteye bağlı olarak değişebilir. Her diskin iki yüzünde de veri yazma ve okuma kafaları bulunur. Manyetik veri depolama diskleri hızla dönerken, okuma-yazma kafası da hızla sağa ve sola doğru hareket ederek, okuma ya da yazma işlemini yapar. Manyetik disk ile, okuma-yazma kafalarının arasındaki mesafe, mikron seviyelerindedir.

 

Disklerin dönü hızı, Harddisk'in veri okuma ve yazma hızını da etkiler. Genelde diskler 7200 devir/dakika hızında dönerler. Bu saniyede 120 dönüş demektir ki, çok büyük bir hızdır. Saniyede 120 kez dönen diskin üzerinden, veri okumak veya veri yazmak, müthiş bir elektro mekanik uyum gerektirir.

 

Bilgisayara yeni başlayan kullanıcılar, Harddisk'in çalışma sistemini anladıklarında, bilgisayar konusunda bir çok konuyu da çözmüş olacaklardır. Çünkü karşılarına çıkacak olan sorunların bir çoğu, Harddisk ile ilgili olacak. Bu nedenle en çok Harddisk ile uğraşacaksınız. Format atacaksınız, böleceksiniz, yenisini takacaksınız, dosya sileceksiniz, sonra sildiğinize pişman olup geri almak isteyeceksiniz. Bunun gibi bir çok işlemde Harddisk ile ilgili bir çok işlem yapmak zorunda kalacaksınız. Bu nedenle Harddisk'i iyi öğrenmekte fayda vardır.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com