logo

İşlemci Nedir?

işlemci nedir

CPU: (Central Processing Unit) MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ

 

İngilizce açılımı Merkezi İşlem Birimi olan CPU' ya biz İşlemci diyoruz. Bu konuyu kavrayabilmemiz için, biraz elektronik ve digital bilgimizin olması gerekir.

 

Elektronikçilerin ilk öğrendikleri devre olan, flip-flop devresi, digital elektroniğin atası sayılır. Flip-Flop devresinde iki transistör, iki kondansatör, iki led lamba ve dirençler vardır. Bu devrede iki led lamba sırasıyla yanar ve söner. Yanan lamba, digital elektronikte "1" sayısını, yanmayan lamba da "0" sayısını ifade eder.

 

İşte yukarıda basit olarak bahsettiğimiz bu devreden, İşlemci içinde milyarlarca vardır. Günümüzde, 2 milyar ile 5 milyar transistörden oluşan işlemciler var. Bu kadar çok miktardaki transistörün, incecik bir levhaya sığdırılması da yüksek teknoloji sayesindedir. Bu nedenle İşlemci, yüksek teknoloji harikası bir üründür. Yine bu nedenle, bilgisayarın en pahalı elemanıdır.

 

İşlemci içinde bulunan, milyarlarca transistörün sayısı arttırıldıkça, İşlemcinin de aynı zaman biriminde yapmış olduğu işlem sayısı artmaktadır. İçinde yer alan milyarlarca transistörlerin tek görevi, bilgisayarın her ünitesinden gelen "0" ve "1" şeklini almış bilgileri değerlendirmek ve yine "0" veya "1" şeklinde bilgiler olarak vermektir. 0 ve 1 konusunu, Bit Nedir? sayfamızda ayrıntısı ile anlattık.

 

İşlemci, bilgisayarda yapmış olduğumuz her işe burnunu sokar. Onun haberi olmadan, bilgisayarda hiç bir işlem gerçekleşmez. Bu anlamda bilgisayarın beynidir.

 

İncecik bir levha üzerine yerleştirilen, milyarlarca transistör, çalışırken ısınır. Isınan transistörler verimli çalışamazlar. Bu nedenle transistörlerin aşırı ısınmasını önlemek için, üzerinde soğutucu bir fan bulunur. Bu fan, İşlemci ile yüzeysel olarak temas eden, oluklu, delikli veya kanallı bir alüminyum levhayı soğutur. Soğuyan levha da, İşlemci üzerindeki ısıyı alır. Eğer fan arızalanır ve siz de bunun farkına varamazsanız, İşlemci yanabilir. Bu nedenle altı ayda bir bilgisayarın sökülüp, fanların ve alüminyum soğutucuların temizlenmesinde fayda vardır.

 

İşlemci hakkında bilmemiz gereken diğer önemli bilgi de şudur. Bilgisayarın en hassas elemanıdır. Bu nedenle, insan üzerinde bulunan statik elektrikten kolaylıkla etkilenebilir. Bunun önüne geçmek için çıplak elle tutulmamalıdır. Statik Elektrik konusunu, statik elektrik nedir? sayfasında inceledik.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com