logo

Ram Nedir?

ram-nedir

Ram: Random Access Memory) Rastgele Erişimli Bellek'tir.

 

Ram Nedir? sorusuna verilen bu cevap, çoğu bilgisayar kullanıcısı için net bir anlam ifade etmez. Bu nedenle biz biraz daha basit ve anlaşılır olarak anlatacağız.

Ram, bilgisayarın çalışma odasıdır. Harddisk'te daha önce kayıtlı olan bir dosyayı açtığınızda, bilgisayar onu, önce Ram üzerine çağırır. Eğer yeni bir dosya yaratıyorsanız, onu da önce, Ram üzerinde yaratır ve tüm işlemler burada gerçekleştirilir.

 

Siz bu dosya üzerinde çalışırken, kaydet düğmesine bastığınızda, dosya harddisk'e son haliyle kaydedilir.

İyi ama neden böyle bir yol seçilmiş? Ram olmasaydı ve biz de direkt harddisk üzerinde çalışsaydık.

Evet bu olabilirdi ama o zaman bilgisayarımız çok çok yavaş çalışırdı. Biz de büyük ihtimalle sinirden çıldırıp, bilgisayarı balkondan aşağı atardık.

 

Haklı olarak neden diye soruyorsunuz? Anlatalım.

 

Harddisk, bence muhteşem bir mühendislik harikasıdır. Elektronik ile mekaniğin ahenkle dans ettiği bir parçadır. Ama ne yazık ki sonuçta mekaniktir ve veri alış veriş hızı bellidir. Kullandığımız harddisk'lerin ortalama dönüş hızları, dakikada 7200 dönüdür. Bu az bir dönü hızı değildir. Saniyede 120 dönü demektir.

 

Ama sonuçta yine de bir sınır var. Çünkü harddisk, verileri manyetik olarak kaydediyor. Verileri kaydettiği yüzeyde, fiziksel bir değişim meydana geliyor. Bunu akıl almaz bir hızda gerçekleştiriyor, ancak yine de bu hız, Ram karşısında yavaş kalıyor.

 

Harddisk ile yapılan veri alış veriş hızı, hiç bir zaman Ram ile yapılan, veri alış veriş hızına ulaşamıyor.

 

Çünkü Ram, tamamen elektronik bir parçadır ve üzerinde bulunan veriler, elektriksel işaret olarak saklanır. Verilerin kaydedildiği bir yüzey ve bu yüzeyde meydana gelen fiziksel bir değişim söz konusu değildir. Bu nedenle, Ram ile yapılan veri alışverişi, harddisk ile kıyaslanamayacak kadar hızlıdır.

 

İşte bu nedenle, herhangi bir uygulama dosyası açtığımızda, bu dosya önce Ram üzerine alınır. Dosyanın tamamı alındıktan sonra, harddisk devre dışı bırakılır. Bu aşamadan sonra, dosyada yaptığımız tüm işlemler, Ram üzerinde gerçekleştirilir. Bu sistem bize, büyük bir hız kazandırır.

 

Sonraki sayfada detaylara girelim.

sag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com