logo

Ses Kartı Nedir?

ses-karti-nedir

Bu Kart, adı üstünde bilgisayarın ses sistemi ile ilgili olan, elektronik devre kartıdır. Görevi; işlemciden aldığı ses verilerini, hoparlörden duyabileceğimiz analog sinyallere çevirmektir.

 

Kabaca şöyle de anlatabiliriz. İşlemci, dijital (sayısal) mantıkla çalışır. Yaptığı bütün işlemleri, sadece 0 ve 1 kullanarak yapar. Yaptığı her işlemin sonucunu da yine 0 ve 1 olarak verir. Bu nedenle işlemci, ses verilerini de 0 ve 1 olarak verir.

 

Ama hoparlör, dijitalden hiç anlamaz. Dolayısıyla ne 0 tanır, ne de 1. Hoparlör, analog sinyallerden anlar. İşte bu kart, işlemci ile hoparlör arasında çevirmenlik yapar. İşlemciden aldığı dijital ses bilgilerini, hoparlörün anlayacağı anolog sinyallere çevirir.

 

Bu kart, tam tersi işlemde de devreye girer. Biz hoparlörün yanında, mikrofon da kullanıyor olabiliriz. Mikrofona konuştuğumuz ses sinyalleri de, bu kart üzerinden, işlemcinin anlayacağı dijital ses verilerine dönüştürür.

 

Kısaca bu kart, hoparlör ve mikrofon ile işlemci arasında tercümanlık yapar. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını, dijital ve analog sinyallerin ne anlama geldiğini kavrayabilmek için, belirli bir seviyede elektronik bilgisi gerekir.

 

Bu nedenle, bu konulara girmeyeceğiz. Amacımız, basit olarak, herkesin, ses kartının ne yaptığını anlamasıdır.

 

Bazı anakartlarda, bu kart, tümleşik bir devre olarak bulunur (Onboard). Bu tür anakartların üzerinde, hem bu kart ve hem de ekran kartı, ayrı birer tümleşik devre olarak yer alır. Uydu alıcısının televizyonun içinde bulunması gibi.

 

Bu tür anakartlarda, ayrıca ses kartı veya ekran kartı kullanmanıza gerek yoktur. Zaten anakart üzerinde, ama anakart ile tümleşik olarak (yani sökülüp takılabilir bir kart değildir, ana kart üzerinde sökülemez bir elektronik devre olarak) yer alır.

 

Ancak istenirse, bu tür anakartlara, hem bu kart ve hem de ekran kartı, ayrıca takılabilir.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com