logo

Bilgisayar Nedir?

bilgisayar

Günümüz dünyasının artık vazgeçilmezleri arasında yerini alan Bilgisayar, aslında, azıcık germanyum ve silisyum, biraz bakır, çok çok az altın, bol miktarda plastik ve bir miktar demirden oluşmuş, elektronik bir cihazdır.

 

Bilgisayarı bu kadar değerli kılan şey ise, tüm bu malzemeleri, yüksek teknoloji ve mühendislik bilgisini bir araya getirerek bilgisayar haline dönüştürmektir.

 

Germanyum ve silisyumdan transistör yapılır. Bu transistörler ile işlemci yapılır. Günümüz işlemcilerinde 2 milyar ile 5 milyar arasında transistör bulunur. Bir işlemcinin alanı, eni boyu 5 cm desek, 5x5 = 25 cm² eder. Bu kadar küçük bir alana, bu miktarda transistör yerleştirmek, yüksek teknoloji sayesinde gerçekleşir.

 

İşlemcide çok az miktarda altın da bulunur. Bunun nedeni, altının paslanmaz özelliğidir. İşlemcinin çok kritik bazı yerlerinde, çok çok az miktarda kullanılır. Özellikle irtibatı sağlayan pinlerde kullanılır. (Altın var diye sakın işlemciye saldırmayın. 10 işlemcide kullanılan altın en fazla 1 gramdır.)

 

İşte bu yüksek teknoloji ürünü İşlemci, beyin görevi yapar.

 

Bunun yanında, verileri depolayan harddisk vardır. Harddisk girdiğimiz verileri depoladığı gibi, depoladığı verileri de istenildiğinde geri veren bir elemandır.

 

Bunun yanısıra, yaptığımız işlemlerin ekranda gösterilmesini sağlayan ekran kartı ile sesleri duymamızı sağlayan bir ses kartı da bulunur.

 

En sonunda bir de ana kart vardır. Ana kart, tüm elemanları üzerinde taşıyan ve her bir elemanın birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir elektronik devredir. Tüm veri giriş-çıkış soketleri, ana kart üzerindedir. Ayrıca Ram dediğimiz geçici hafıza birimleri de ana kart üzerindedir.

 

Sonuçta, bilgisayar, yukarıda saydığımız elemanlar sayesinde, kendisine verdiğimiz verileri, üzerinde yüklü programlar aracılığı ile, depolayan, yeri geldiğinde, analiz eden, analiz sonuçlarını bize bildiren, hesaplayan, yaptığı hesap sonuçlarını bize gösteren, elektronik bir cihazdır.

 

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com