Byte Nedir?

byteByte; bilgisayara verilen her bir 8 bitlik (00001111=A, örnektir) karakter verisinin, harddisk üzerinde kapladığı, fiziksel alan birimidir.

Nasıl ki arazileri m2 veya km2 olarak, fiziksel olarak bölümlere ayırıyorsak, harddiski de araziye benzetirsek, onun üzerini de byte veya kilobyte olarak fiziksel bölümlere ayırıyoruz.

Kabaca, arazinin yüzölçümü için m2, harddiskin yüzölçümü için byte birimini kullanıyoruz.

Bit=Byte gibi yanlış bir kanı vardır.

Bit; verilerin, ikili sayı sistemine dönüştürülmüş hali için kullanılan, matematiksel bir ifade ya da kavramdır. Bilgisayar, verileri bu şekilde anlar. Siz bilgisayara direk olarak A derseniz, bilgisayar bunu anlamaz. Çünkü onun dilinde A diye bir şey yoktur. Ama siz bilgisayara sırasıyla 00001100 derseniz, bilgisayar bunu A olarak anlar.

Yani bilgisayarın anladığı dil 0 ve 1'dir. Ard arda sekiz adet 0 veya 1'den oluşan bu anlatım kümesine 8 bit diyoruz.

Bit kavramı geniş bir kavram ve anlatılması zor bir kavram olduğu için, bu konuyu Bit Nedir? sayfamızda detaylı olarak anlattık. Önce o sayfaları okursanız, byte kavramını çok daha kolay anlarsınız.

İşte Byte, 8 bitlik bu matematiksel ifadenin, harddisk üzerinde kapladığı fiziksel alandır. Harddiski şöyle düşünün. Harddisk milyarlarca hücreden oluşan disklerden ibaret. Her bir hücre iki değer alabilir. Ya 0 ya da 1. Bu hücrelerden 8 tanesi yan yana geldiğinde bir karakter ifade ediyor. (00001111=A, örnektir) gibi. İsterseniz siz sıfırların yerine elma koyun, birlerin yerine armut. Bilgisayarın anladığı dil bu. 1 ve 0. Elma ve Armut.

Bilgisayar, hardiskinde bulunan milyarlarca hücreden yan yana olan sekiz tanesine bakıyor. Bu sekiz hücreyi inceliyor. Bu sekiz hücrenin ilk dört tanesi 0, sonraki dört tanesi 1. (00001111) Bilgisayar bu sekiz hücrelik birime A diyor. (Örnektir) İşte biz, her bir hücresi 0 ya da 1'lerden oluşan bu konuşma diline 8 bit diyoruz. Bu 8 bitin harddiskte fiziksel (dikkat edin fiziksel) olarak kapladığı alana da 1 byte diyoruz. Eğer Byte ve Bit kavramları aynı olsaydı, hard disklerimizin üzerinde Gbyte yazmaz, bit yazardı.

SiteGezgini.Com sizin için Byte kavramını en iyi anlatan siteleri gezmeye devam ediyor. Henüz bulamadık. Byte ve bit kavramlarını birbirinden ayırarak, Byte Nedir? sorusuna gerçek manası ile cevap veren siteleri bulduğumuzda aşağıda belirteceğiz.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Byte Nedir? Sorusuna cevap veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional