Gif Nedir?

gifBu sayfamızda da Gif Nedir? ve Gif Nasıl Yapılır? sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Aynı dosyalarda olduğu gibi, resimlerin de bir adı ve soyadı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır. .jpeg,.gif, .psd,.bmp, gibi. Buradaki dosya uzantılarının farklı olması, her bir resmin farklı bir format ile işlenmiş olduğunu gösterir.

Gif Nedir? sorusunun en basit cevabı şudur; Gif bir resim formatıdır. Gif, ingilizce Graphics Interchange Format'ın baş harflerinden oluşan bir terim. Grafik Değiştirme Biçimi anlamına geliyor. Kısaca Gif Nedir? sorusunun en basit cevabı, Gif, bir resim işleme formatıdır. Peki ama resim işleme formatı nedir?

Gif Nedir? konusunu anlatmak için basit bir örnek verelim. Üç arkadaşımız ile Boğaziçi Köprüsünü gören bir yere gidelim. Arkadaşlarımızın hepsi de resimle ilgisi olan insanlar. Arkadaşlarımıza, köprü de dahil boğaz manzarasını resimleyin diyoruz. Arkadaşımızın biri, sadece kara kalem kullanarak manzarayı resmediyor. Bu resme şu adı veriyoruz. Boğaziçi.karakalem. Diğer arkadaşımız, sadece pastel boya kullanıyor. Onun resmine de Boğaziçi.pastel diyelim. Son arkadaşımız, bir tuvalin üzerine güzel bir tablo olarak resmediyor. Buna da Boğaziçi.tablo adını veriyoruz.

Aynı manzarayı üç farklı şekilde, yani üç ayrı formatta resim haline getirdik. İşte bu üç farklı resim yapma şekline, resim işleme formatı diyoruz. Ama adları yukarıdaki gibi değil, Boğaziçi.jpeg, Boğaziçi.gif, ve Boğaziçi.psd halini alıyor.

Gif formatında oluşturduğunuz bir dijital resimde sadece 256 renk kullanabilirsiniz. Bu nedenle gif formatı çok renkli fotoğraflarda ve resimlerde kullanılmaz. Genelde az renkli olan grafiklerde kullanılır. Dijital bir resmin gif olarak kaydedilmesi çoğu zaman bize avantaj sağlar.

Gif formatında, kaliteli olması gerekmeyen resimleri, çok küçük dosya boyutlarında kaydedebiliriz. Bu nedenle gif formatında hazırlanan resimler, web sayfalarında çok hızlı yüklenir. Aynı zamanda Gif formatını kullanarak hareketli resimler de oluşturmak mümkündür. Sonraki sayfada gif formatının, hareketli resim özelliğini açıkladık.

right-arrow

Facebookta Paylaş

Valid XHTML 1.0 Transitional