Jpeg Nedir?

jpeg nedirJpeg Nedir? sorusunun en basit cevabı, Jpeg, bir resim formatıdır. Jpeg soyadlı dosyalar, resim işleme formatlarından biridir. Jpg olarak ta bilinir.

Jpeg, resimlerde en çok kullanılan formattır. Jpeg, aynı winzip gibi bir sıkıştırma formatıdır.

Tek farkı, jpeg resim sıkıştırma formatıdır. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte jpeg formatlı resimler de önem kazanmıştır.

Çünkü jpeg formatı, bir resmin dosya boyutunu, çok daha küçük boyutlara düşürebilmektedir. Bunu yaparken de resmin kalitesinde gözle görünür bir düşüş yapmamaktadır.

Altta çeşitli resim işleme formatlarını, örnekler vererek inceleyelim.

bmp

 

 

Solda gördüğünüz resim, bmp formatında yapılmış bir resimdir ve dosya boyutu 122 KB'tır. Gördüğünüz gibi tüm renkler net bir şekilde ayırt edilebiliyor ve resim de net bir şekilde anlaşılıyor.

 

 

jpeg

 

Yanda gördüğünüz resim, yukarıda gördüğünüz resmin jpeg formatıdır. Bu resim jpeg olarak kaydedildi ve dolayısıyla dosya boyutu azaldı. Görüldüğü gibi kalitede gözle görünür bir azalma yok. Ama dosya boyutunda büyük bir azalma var. Yanda gördüğünüz jpeg formatlı resmin boyutu 66.4 KB. Gördüğünüz gibi dosya boyutu, yukarıdaki resme göre, neredeyse yarı yarıya azaldı. Bu da resmin internet ortamında daha hızlı yüklenmesi anlamına gelir.

 

 

web jpeg

Yanda gördüğünüz resim de jpeg formatlı bir resim. Ancak bu resim Photoshop programında Save For Web olarak kaydedildi. Resmin kalitesinde gözle görünür bir düşüş yok. Ama dosya boyutunda gözle görünür bir düşüş var. Yanda gördüğünüz jpeg formatlı resmin dosya boyutu 10.9 KB. Yukarıdaki jpeg formatlı resmin boyutu 66.4 KB. Photoshop ile Web İçin Kaydet şeklinde jpeg olarak kaydedilmiş resmin boyutu 10.9 KB. Dosya boyutunda neredeyse 6 da 1 oranında azalma olmasına rağmen kalitede o oranda bir düşüş yok. Sonuçta Jpeg dosya formatı, resmin dosya boyutunu sıkıştırarak azaltır. Bu işlemi yaparken resim kalitesinde gözle görünür bir azalma olmaz. Resimler web sayfalarında daha hızlı yüklenir.

 

SiteGezgini.Com sizin için, Jpeg Nedir? sorularına basit ve anlaşılır bir şekilde cevap veren siteleri tarıyor. Kriterlerimize uyan siteleri bulduğumuzda, linklerini aşağıda vereceğiz.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Jpg Dosyası Nedir? Sorusuna cevap veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional