Anakart Nedir?

anakartAnakart; bilgisayarın çoğu parçasını üzerinde barındıran elektronik bir devre kartıdır. Anakart üzerinde genelde, bios, bios pili, işlemci, ram, ekran kartı, ses kartı ve çeşitli elektronik devreler yada chip'ler vardır. Ayrıca, Anakart üzerinde genişleme yuvaları dediğimiz slotlar vardır. Bunlar, bilgisayara takacağımız her hangi bir kartın takılacağı yuvalardır.

Anakart; üzerinde bulunan ve bulunmayan parçalar arasında veri transferi sağlar. Üzerinde bulunmasa da sonuçta tüm bilgisayar parçalarının, ana karta irtibatı vardır.

Anakartın ön yüzünde, üzerinde bulunan elemanlar ve veri yolları, arka yüzünde ise sadece veri yolları vardır. Bu veri yollarının bir çoğu çok incedir. Bu nedenle Anakart işlemlerinde nazik olunmalıdır. En küçük bir hata, hem ön yüz ve hem de arka yüzdeki ince veri yollarının kırılmasına yol açabilir. Ayrıca, Anakart üzerinde işlem yaparken, plastik eldiven de kullanmanızda fayda vardır. İnsan vücudunda bulunan statik elektrik, Anakart üzerinde bulunan elektronik elemanlara zarar verebilir. Özellikle işlemciye. Bu konuyu Statik Elektrik sayfasında ayrıntılı olarak anlattık. Yine, Anakart üzerinde her hangi bir işlem yapacaksanız, mutlaka plastik tornavida kullanın. Aksi takdirde, yanlışlıkla eliniz kaydığında, Anakart zarar görebilir.

Diğer bilgisayar parçalarında olduğu gibi, Anakartlar da, devamlı olarak geliştirilmektedir. Günümüz Anakartları, çift bios, (dual bios), onboard ses ve ekran kartı gibi özelliklere sahiptir. Çift bios tanımı, Anakart üzerinde iki adet bios olduğunu ifade eder. Bunun nedeni ise ilk defa 1999 yılında ortaya çıkan bir virüstür. CIH adı verilen ve internet dünyasında Çernobil virüsü olarak tanınan bu virüs, bilgisayara fiziksel olarak zarar veren ilk virüstür. Bu virüs dünyada on binlerce bilgisayarın bios'unu etkisiz hale getirdi. Virüsten etkilenen bilgisayarlar açılmaz oldu. Bir çoğu Anakart değiştirmek zorunda kaldı. Çok azı da bios'larını değiştirerek bilgisayarlarını tamir edebildiler. İşte bu nedenle üretici firmalar çift bios barındıran Anakart üretimine gittiler.

Anakart için kullanılan onboard ses ve ekran kartı tanımı ise, ses ve ekran kartının, Anakart üzerine, tümleşik bir devre kartı olarak yerleştirilmesini ifade eder. Bu tür Anakart üzerinde, hem ses kartı ve hem de ekran kartı, tümleşik bir devre kartı olarak bulunur. Onboard Anakart üzerinde, ayrıca ses ve ekran kartı kullanılmasına gerek yoktur.

Onboard Anakart kullanırken dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı onboard Anakartlar, ekran kartı için kullanılması gereken hafızayı, Ram'dan çalar. Siz bunu farkedemezsiniz. Örnek: Onboard ekran kartı ram'ı 1 Gb olsun. Anakart ram'ı da 4 Gb olsun. İşte ekran kartı, sizin 4 Gb olan hafızanızdan, 1 Gb olan kısmını çalar. Sizin Ram hafızanızı 3 Gb'a düşürür. Bu nedenle Anakart seçiminde dikkatli davranılmasında fayda vardır.

SiteGezgini.Com olarak, Anakart Nedir? sorusuna cevap vermeye çalışan siteleri gezdik. Anakart Nedir? konusunu en güzel ve anlaşılır şekilde anlatan siteleri sizin için aşağıda belirttik.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2

www.bilgiustam.com Anakart Nedir? sorusuna görsellerle desteklenerek cevap veren güzel bir anlatım.

www.bilgisayarogren.com Anakart Nedir? konusu, uzun ama son derece detaylı olarak incelenmiş. Mutlaka okunmalı diyoruz.

www.notdenizi.com Anakart Nedir? sorusuna uzun ama detaylı bir anlatım ile cevap verilmiş. Boş zamanda mutlaka okunmalı.

okul.selyam.net Anakart Nedir? sorusuna çok detaylı ve uzun bir şekilde cevap verilmiş, görsellerle de desteklenmiş.

Valid XHTML 1.0 Transitional