Bios Nedir?

bios ve piliBios bir rehberdir. Minicik bir programdır. Her anakartta mutlaka bir Bios bulunur.

Bazı anakartlarda çift Bios bulunur. Bunlara Dual Bios denir. Tek Bios, çift Bios, şu an bizim için çok önemli değil. Bizim derdimiz Bios Nedir? sorusuna cevap aramak.

Resimde Bios ve pilini görüyorsunuz. Şimdi gelelim Bios'un neler yaptığına. Bilgisayarımızı kapattığımız zaman, bilgisayarımız ölür. Evet, yanlış okumadınız, ölür. Bilgisayarınızı her açtığınızda, işlemci yeni doğan bir bebek gibidir. Hiç bir şey bilmez. İşlemciye rehberlik edecek, yol gösterecek biri gereklidir. İşte o rehber Biostur.

Bios, üzerinde bulunduğu anakartın tüm özelliklerini bilir. Çünkü bu bilgiler Bios'a kazınmış bilgilerdir. Silinemezler. Ancak siz Bios ayarlarından bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Bios, yaptığınız bu değişiklikleri, anakartta bulunan Bios pili sayesinde hafızasında tutar. Bios pilini çıkarıp tekrar taktığınızda, Bios ayarlarında yapmış olduğunuz değişiklikler yok olur ve Bios fabrika ayarları ile işlem yapmaya başlar.

Bazı bioslar güncellenebilir. Ancak Bios güncelleme riskli bir iştir. Bu konuda uzman değilseniz, bu işe hiç bulaşmayın derim. Aksi takdirde Bios'tan olabilirsiniz.

Şimdi Bios'un neler yaptığını incelemeye devam edelim. Bilgisayarımızı açtığımızda, her zaman uyanık ve ayakta olan Bios devreye girer. Uykudan uyanan işlemciye rehberlik eder. Üzerinde bulunduğumuz bu yer, falanca anakart, ram şu kadar, harddisk bu kadar, ekran kartı şu, ses kartı bu, diyerek etrafı gezdirir. Biosun rehberliğinde, işlemci etrafını tanımaya başlar. Nereye gideceğini, ne yapacağını Bios'tan öğrenir.

Bios çok sabırlıdır. Her seferinde bıkmadan aynı işlemi yerine getirir. Biosun rehberliğinde, işlemci, üzerinde bulunduğu anakartı tanır ve hardiskin üzerinde yüklenmiş olan işletim sistemini bulup bilgisayarı açar. Bundan sonrası, bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz işletim sistemindedir. Biosun işi biter mi? Bitmez. O arka planda çalışmaya devam eder. Sonuçta Bios, işlemci için, yol gösteren bir rehberdir.

Bios'u kullanarak ilk açılışa şifre koyabilirsiniz. Ancak bu çok etkili bir şifre değildir. Çünkü, bios pilini yerinden çıkarıp, tekrar taktığınızda, Bios fabrika ayarlarına döner ve şifreniz iptal olur. Ancak, açılması zor olan kilitli kasalar için, Bios şifresi, etkin bir şifre olabilir.

SiteGezgini.Com olarak Bios Nedir? sorusuna cevap vermeye çalışan siteleri gezdik. En güzel ve anlaşılır şekilde anlatan, aynı zamanda güvenlik testinden geçen siteleri sizin için aşağıda belirttik.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2

www.bios.nedir.com Kısa fakat basit bir anlatımla Bios tanımlanmış. Okunmalı diyoruz

www.mtuncel.com Bios ve ayarlarını, uzun ve sıkıcı bir şekilde anlatan fakat Bios'u öğrenmeliyim diyenlerin mutlaka okuması gereken bir döküman.

www.webhatti.com Bios ve Cmos hakkında güzel bir anlatım.

Valid XHTML 1.0 Transitional