Donanım Nedir?

donanımDonanım Nedir? sorusunun en basit cevabı şudur. Bilgisayarı oluşturan fiziksel parçaların tümüne Donanım denir.

Donanım, bilgisayarı oluşturan parçaların özelliklerini de kapsar. Donanımın nedir? gibi bir soruyla karşılaştığımızda söyleyeceğimiz şudur: X marka, Y chip setli anakart, X marka, 128 bit, 1 Gbyte ram ekran kartı, 4 Gb ram, X marka, 800 Gb, 7200 rpm harddisk, X marka, 24X DVD-RW.

Kısaca Donanım budur. Bilgisayar dünyasında buna HARDWARE denir. İngilizce açıklaması, madeni, elle tutulur, gözle görülür eşya anlamı taşır. Bilgisayarınıza takılı olan fiziksel elemanların tamamı Donanım içine girer.

Bilgisayarımızda yüklü olan programların tamamına ise SOFTWARE denir. İngilizce açıklaması, bilgisayar yazılımı demektir.

Donanım; parçaların işlevlerine göre; beş ana bölümden oluşur.

1-) GİRİŞ BİRİMLERİ: Bilgisayara dışarıdan veri girmek için kullandığımız parçalardır. Klavye, fare, tarayıcı gibi. Kamera ve mikrofon da giriş birimleri içindedir.

2-) ÇIKIŞ BİRİMLERİ: Bilgisayarın, verileri işledikten sonra, bu verileri kullanıcıya göstermek için faydalandığı parçaların tümüdür. Monitör, yazıcı ve hoparlör çıkış birimleri içindedir.

3-) İŞLEM BİRİMLERİ: Bilgisayara giren yada çıkan tüm verileri, işleyen birimlerdir. İşlemci gibi.

4-) DEPOLAMA BİRİMLERİ: Verileri saklayan birimlerdir. Harddisk, Rom, CD-DVD Rom gibi parçalar depolama birimlerini oluşturur.

5-) İLETİŞİM BİRİMLERİ: Parçaların birbiri ile veya bilgisayarın bir başka bilgisayar ile iletişim kurmak için kullandığı, kablolar, modem, kızılötesi gibi parçalardır.

SiteGezgini.Com olarak Donanım Nedir? sorusuna cevap vermeye çalışan siteleri gezdik. Donanım konusunu en güzel ve anlaşılır şekilde anlatan, aynı zamanda güvenlik testinden geçen siteleri sizin için aşağıda belirttik.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Donanım Nedir? Sorusuna cevap veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional