Ekran Kartı Nedir?

ekran-kartiEkran Kartı Nedir? sorusunun en basit cevabı, bilgisayarın görüntü sistemi ile ilgili olan elektronik devre kartıdır. Ekran Kartı, işlemciden aldığı dijital görüntü verilerini, monitörde görebileceğimiz analog sinyallere çevirir. İşlemci, dijital (sayısal) mantıkla çalışır. Yaptığı bütün işlemleri, sadece 0 ve 1 kullanarak yapar. Yaptığı her işlemin sonucunu da yine 0 ve 1 olarak verir.

Bu nedenle işlemci, görüntü verilerini de 0 ve 1 olarak verir. Ama önümüzde duran monitör, dijitalden hiç anlamaz. Dolayısıyla ne 0 tanır, ne de 1. Monitör, analog sinyallerden anlar. İşte Ekran Kartı, işlemci ile monitör arasında çevirmenlik yapar. Ekran Kartı işlemciden aldığı görüntü bilgilerini, monitörün anlayacağı analog sinyallere çevirir. Kısaca ekran kartı, monitör ile işlemci arasında tercümanlık yapar. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını, dijital ve analog sinyallerin ne anlama geldiğini kavrayabilmek için, belirli bir seviyede elektronik bilgisi gerekir. Bu nedenle, bu konulara girmeyeceğiz. Amacımız, basit olarak, Ekran Kartı Nedir? sorusuna, cevap vermektir.

ekran kartıEkran Kartı için, ana kart üzerinde özel bir bağlantı yeri vardır. Ekran kartı bu yer dışında, başka hiç bir yere takılamaz. Bu yere ingilizce AGP slotu (yuvası) derler. Soldaki resimde, anakart üzerinde bulunan ekran kartı yuvasını görüyorsunuz. Diğer yuvalardan farklı olduğu açıkça görülüyor. Resmin büyük hali için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Bazı anakartlarda, Ekran Kartı, tümleşik bir devre olarak bulunur. (Onboard Ekran Kartı) Bu tür anakartların üzerinde, hem ekran kartı ve hem de ses kartı, ayrı birer tümleşik devre olarak yer alır. Uydu alıcısının televizyonun içinde bulunması gibi. Bu tür anakartlarda, ayrıca ekran kartı veya ses kartı kullanmanıza gerek yoktur. Zaten anakart üzerinde, ama anakart ile tümleşik olarak (yani sökülüp takılabilir bir kart değildir, ana kart üzerinde sökülemez bir elektronik devre olarak) yer alır. Ancak istenirse, bu tür anakartlara, ayrıca ekran kartı ve ses kartı takılabilir.

Anakart ile tümleşik olan (yani onboard ekran kartı) dikkat edeceğiniz en önemli şey, ekran kartı belleğinin, bilgisayarınızın belleğini kullanmasıdır. Diyelim ki bilgisayarınızın belleği, yani RAM'i 4Gb olsun. On board ekran kartı belleği de 1 Gb olsun. İşte çoğu anakartlarda, bu on board ekran kartı, 1 Gb belleği, 4 Gb olan Ram'den kullanır. Yani Ram'dan çalar. Dolayısıyla bilgisayarınızın kapasitesini azaltır.

Sonraki sayfamızda Ekran Kartı Nedir? sorusuna biraz daha detaylı cevap verelim. Ekran Kartı üzerindeki çıkışları inceleyelim.

right-arrow

Facebookta Paylaş

Valid XHTML 1.0 Transitional