Hard Disk Nedir?

harddiskHard Disk Nedir? sorusuna cevabım şudur; Bilgisayarın en muhteşem parçasıdır. Çünkü; Hard Disk, elektronik ile mekaniğin ahenkle dans ettiği, mühendislik ve teknoloji harikası bir parçadır. Elektronik ile mekaniğin mükemmel bir uyumudur. Bu özellikleri nedeniyle (bana göre) işlemciden bile daha üstün bir parçadır.

İşlemci, milyonlarca transistörden oluşan, yüksek teknoloji imali bir parçadır. İşlemcide her hangi bir mekanik aksam yoktur, tamamen elektronik bir parçadır.

Hard Disk ise, mühendislik ve teknoloji harikasıdır. Bu nedenle bir sayfada anlatılamayacak kadar büyük bir konudur.

Bit kavramını anlamadan Hard Disk konusunu tam olarak anlayamayız. Bu nedenle bit konusunu, bit nedir? sayfamızdan okumanızı öneririz.

Şimdi Hard Disk konusuna ufaktan giriş yapalım. Hard Disk; üst üste bindirilmiş veri depolama işlemini sağlayan manyetik disklerden oluşur. Bu disklerin her iki tarafı da veri depolayabilir. Disklerin sayısı, hard disk kapasitesine bağlı olarak değişebilir. Her diskin iki yüzünde de veri yazma ve okuma kafaları bulunur. Manyetik veri depolama diskleri hızla dönerken, okuma-yazma kafası da hızla sağa ve sola doğru hareket ederek, okuma ya da yazma işlemini yapar. Manyetik disk ile, okuma-yazma kafalarının arasındaki mesafe, mikron seviyelerindedir. Bu işlemin nasıl olduğunu www.youtube.com adresinde bulunan videodan seyredebilirsiniz.

Disklerin dönü hızı, Hard Disk'in veri okuma ve yazma hızını da etkiler. Genelde diskler 7200 devir/dakika hızında dönerler. Bu saniyede 120 dönüş demektir ki, çok büyük bir hızdır. Saniyede 120 kez dönen diskin üzerinden, veri okumak veya veri yazmak, müthiş bir elektro mekanik uyum gerektirir.

Sonraki sayfada konuya devam ediyoruz.

right-arrow

Facebookta Paylaş

Valid XHTML 1.0 Transitional