Ram Nedir?

ramRam: (Random Access Memory) Rastgele Erişimli Bellek'tir.

Ram Nedir? sorusuna verilen bu cevap, çoğu bilgisayar kullanıcısı için net bir anlam ifade etmez. Bu nedenle biz biraz daha basit ve anlaşılır olarak anlatacağız.

Ram Nedir? sorusunun en basit cevabı şudur. Ram, bilgisayarın çalışma odasıdır. Hard diskte daha önce kayıtlı olan bir dosyayı açtığınızda, bilgisayar onu önce Ram üzerine çağırır. Eğer yeni bir dosya yaratıyorsanız, onu da önce Ram üzerinde yaratır ve tüm işlemler Ram üzerinde gerçekleştirilir.

Siz bu dosya üzerinde çalışırken, kaydet düğmesine bastığınızda, dosya hard diske son haliyle kaydedilir. İyi ama neden böyle bir yol seçilmiş? Ram olmasaydı ve biz de direk harddisk üzerinde çalışsaydık? Evet bu olabilirdi ama o zaman bilgisayarımız çok çok yavaş çalışırdı. Biz de büyük ihtimalle sinirden çıldırıp, bilgisayarı balkondan aşağı atardık.

Haklı olarak neden diye soruyorsunuz? Anlatalım.

Hard disk bence muhteşem bir mühendislik harikasıdır. Elektronik ile mekaniğin ahenkle dans ettiği bir parçadır. Ama ne yazık ki sonuçta mekaniktir ve veri alış veriş hızı bellidir. Kullandığımız hard disklerin ortalama dönüş hızları, dakikada 7200 dönüdür. Bu az bir dönü hızı değildir. Saniyede 120 dönü demektir. Şimdilerde dakikada, 15.000-20.000 dönüş hızları zorlanıyor. Ama sonuçta yine de bir sınır var. Çünkü hard disk, verileri manyetik olarak kaydediyor. Verileri kaydettiği yüzeyde, fiziksel bir değişim meydana geliyor. Bunu akıl almaz bir hızda gerçekleştiriyor, ama bu hız Ram karşısında yavaş kalıyor. Hard disk ile yapılan veri alış veriş hızı, hiç bir zaman Ram ile yapılan, veri alış veriş hızına ulaşamıyor.

Çünkü Ram, tamamen elektronik bir parçadır. Ram üzerinde bulunan veriler, elektriksel işaret olarak saklanır. Verilerin kaydedildiği bir yüzey ve bu yüzeyde meydana gelen fiziksel bir değişim söz konusu değildir. Bu nedenle, Ram ile yapılan veri alışverişi, hard disk ile kıyaslanamayacak kadar hızlıdır.

İşte bu nedenle, herhangi bir uygulama dosyası açtığımızda, bu dosya önce Ram üzerine alınır. Dosyanın tamamı Ram üzerine alındıktan sonra, hard disk devre dışı bırakılır. Bu aşamadan sonra, dosyada yaptığımız tüm işlemler, Ram üzerinde gerçekleştirilir. Bu sistem bize, büyük bir hız kazandırır.

Sonraki sayfada Ram Nedir? sorusuna cevap olabilecek detaylara girelim.

right-arrow

Facebookta Paylaş

Valid XHTML 1.0 Transitional