Ses Kartı Nedir?

ses-kartiSes Kartı, adı üstünde bilgisayarın ses sistemi ile ilgili olan, elektronik devre kartıdır. Ses Kartı, işlemciden aldığı ses verilerini, hoparlörden duyabileceğimiz analog sinyallere çevirir.

Kabaca şöyle de anlatabiliriz. İşlemci, dijital (sayısal) mantıkla çalışır. Yaptığı bütün işlemleri, sadece 0 ve 1 kullanarak yapar. Yaptığı her işlemin sonucunu da yine 0 ve 1 olarak verir. Bu nedenle işlemci, ses verilerini de 0 ve 1 olarak verir.

Ama hoparlör, dijitalden hiç anlamaz. Dolayısıyla ne 0 tanır, ne de 1. Hoparlör, analog sinyallerden anlar. İşte ses kartı, işlemci ile hoparlör arasında çevirmenlik yapar. İşlemciden aldığı dijital ses bilgilerini, hoparlörün anlayacağı anolog sinyallere çevirir.

Ses Kartı, tam tersi işlemde de devreye girer. Yukarıda verdiğimiz örnekte, işlemciden hoparlöre giden ses verilerinde, ses kartının görevini anlattık.

Ancak biz hoparlörün yanında, mikrofon da kullanıyor olabiliriz. Mikrofona konuştuğumuz ses sinyalleri de, ses kartı üzerinden, işlemcinin anlayacağı dijital ses verilerine dönüştürür.

Kısaca ses kartı, hoparlör ile işlemci arasında tercümanlık yapar. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını, dijital ve analog sinyallerin ne anlama geldiğini kavrayabilmek için, belirli bir seviyede elektronik bilgisi gerekir.

Bu nedenle, bu konulara girmeyeceğiz. Amacımız, basit olarak, herkesin, ses kartının ne yaptığını anlamasıdır.

Bazı anakartlarda, Ses Kartı, tümleşik bir devre olarak bulunur. (Onboard Ses Kartı) Bu tür anakartların üzerinde, hem ses kartı ve hem de ekran kartı, ayrı birer tümleşik devre olarak yer alır. Uydu alıcısının televizyonun içinde bulunması gibi.

Bu tür anakartlarda, ayrıca ses kartı veya ekran kartı kullanmanıza gerek yoktur. Zaten anakart üzerinde, ama anakart ile tümleşik olarak (yani sökülüp takılabilir bir kart değildir, ana kart üzerinde sökülemez bir elektronik devre olarak) yer alır.

Ancak istenirse, bu tür anakartlara, ayrıca ses kartı ve ekran kartı takılabilir.

SiteGezgini.Com olarak Ses Kartı Nedir? sorusuna cevap vermeye çalışan siteleri gezdik. Bu konuyu basit ve anlaşılır bir şekilde anlatan ve belirlediğimiz ilkelere uygun olan siteleri aşağıda verdik. Bu sitelere de bir göz atın diyoruz.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Ses Kartı Nedir? Sorusuna cevap veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional