Statik Elektrik Nedir?

Statik ElektrikStatik Elektrik Nedir? sorusunun en basit cevabı şudur; Her canlının üzerinde bulunan elektriğe, Statik Elektrik denir. Statik Elektrik her canlının üzerinde bulunan elektriktir. Çünkü her canlının üzerinde bir elektrik vardır. Çok küçük te olsa vardır. İnsan kalbi elektrik ile çalışır. Duyu organlarımızın algıladığı her şey, beynimize elektrik sinyali olarak gönderilir.

Aslında beynimizde değerlendirilen her şey birer elektrik sinyalidir. Burnumuz algıladığı kokuyu, gözümüz bir nesnenin görüntüsünü beynimize, elektrik sinyali olarak gönderir. Derimizin algıladığı, soğukluk ya da sıcaklık ta, beynimize elektrik sinyali olarak gider. Kaslarımız da beynimizden gönderilen elektrik sinyalleri ile çalışır. Kalbimiz de, kan pompalayan bir kas olduğu için, beynimizden düzenli olarak gelen elektrik sinyalleri ile çalışır. Sonuçta insan vücudunda, mikro volt seviyesinde de olsa, elektrik vardır. İşte biz buna STATİK ELEKTRİK diyoruz.

statik elektrik bilekligiGünümüz elektronik teknolojisi o kadar ilerledi ki artık mili volt'lardan değil, mikro volt'lardan etkilenir hale geldi. Bu nedenle, bilgisayarımızın anakartına veya işlemcisine çıplak elle değdiğimizde, vücudumuzda bulunan mikro volt'lar seviyesindeki Statik Elektrik, bilgisayarımızın parçasına veya parçalarına zarar verebilir.

Statik Elektrik enerjisinin vereceği zararları engellemek için, bilgisayarda yapacağımız tüm işlemleri, plastik bir eldiven ile yapmamız yararımıza olacaktır. Ben çıplak elle çalıştım, bir şey olmadı diyebilirsiniz. Bir şey olmaması olmayacağı anlamına gelmez. Eğer bilgisayar konusunda profesyonel olarak çalışacaksanız, piyasada satılan Statik Elektrik topraklanmasına yarayan bilekliklerden almanızı tavsiye ederim.

statik elektrik bilekligi-1Statik Elektrik Bilekliğini, yanda gördüğünüz gibi bileğinize taktıktan sonra, diğer ucunu da toprak hattına irtibatlandırmanız gerekir. Bilgisayar gibi hassas elektronik malzeme ile profesyonel olarak uğraşacak kişilerin, çalışma mekanlarında, mutlaka doğru şekilde yapılmış bir topraklama hattı olmalıdır. Topraklama hattı da, sadece toprağa demir kazık çakılarak yapılan basit bir işlem değildir. Topraklama hattını mutlaka bir uzmana yaptırmalı ya da bir uzmandan teknik destek alınmalıdır. İdeal bir toprak hattı ve çalışma masasının üzerine konulacak Antistatik örtü ile birlikte kullanılan bileklik, Statik Elektrik tehlikesini tamamen ortadan kaldıracaktır

SiteGezgini.Com olarak, Statik Elektrik Nedir? sorusuna cevap vermeye çalışan siteleri gezdik. Statik Elektrik konusunu en güzel ve anlaşılır şekilde anlatan siteleri sizin için aşağıda belirttik.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Statik Elektrik Nedir? Sorusuna cevap veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional