ASP Nedir?

aspWeb site yapımı sayfamızda, sayfa formatlarından bahsetmiştik. Önce yapacağınız web sitesinin formatını belirleyin demiş, html, asp, ve php gibi formatlardan söz etmiştik. İşte bu sayfamızda asp'yi anlatmaya çalışacağız./p>

Öncelikle asp'yi tam anlamıyla kavrayabilmek için html formatını iyi seviyede bilmemiz gerekir. Bu nedenle, eğer html formatı hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu sayfada boşuna zaman kaybetmeyin derim.

Aksi takdirde, bu, çarpım tablosunu bilmeden, iki bilinmeyenli denklemi çözmek için uğraşmaya benzer.

Şimdi gelelim asp nedir? sorusunun cevabına. Asp'nin tanımıyla başlayalım. Asp Activ Server Pages (Aktif Sunucu Sayfaları) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Amacı da, o sayfayı ziyaret eden internet kullanıcısı ile bilgi alışverişi yapabilmektir.

Bir alış-veriş sitesi düşünün. Bir ürünü beğendiniz, sepete eklediniz, sonra satın alma aşamasına gelip, kredi kartı ile işlem yaptınız. İşte bu sayfa asp ile yapılmış bir sayfadır. Asp sayfaları ile hazırlanmış sitelerde bir veri tabanı vardır. Site ziyaretçileri bu veri tabanına, veri yazma hakkına sahiptir.

Ziyaretçi, sayfaya giriş için, önce kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri girer ve daha sonra kendisine özel sayfaya yönlendirilir.

Bu tür bir sayfayı Php formatında da hazırlayabilirsiniz. Ancak Asp formatı bu tür sayfalar için daha güvenlidir.

Üyelik gerektiren blog siteleri daha çok Php formatını kullanırken, alışveriş siteleri asp ya da aspx sayfalarını kullanır.

Asp formatlı web sitesi hazırlamak zor bir iştir. Ciddi bir bilgi gerektirir.

Çünkü bu tür sayfalarda güvenlik ön plandadır. Sonraki sayfada biraz daha detaya girelim.

right-arrow

Facebookta Paylaş

Valid XHTML 1.0 Transitional