Domain Nedir?

domainDomain Nedir? sorusuna cevap verebilmek için önce IP numarasını anlatmamız gerekir. Her web sitesinin bir IP numarası vardır. Aslında internete bağlanan her bilgisayarın bir IP numarası vardır. Ama şimdilik hem konumuz olmadığı için, hem de kafamız karışmasın diye bunu atlıyoruz. Her web sitesinin bir IP numarası vardır demiştik. 204.81.215.35 gibi. Bunu bir telefon numarası gibi düşünün. İnternette bu numarayı çevirdiğinizde, bu numaraya sahip olan web sitesine gidiyorsunuz. Ama bu kadar web sitesinin telefon numarasını akılda tutmak zor. İşte bu aşamada devreye DNS diye bir sistem giriyor.

Kafanız karışmasın, sistemin nasıl çalıştığını çok basit bir örnekle anlatacağız. Aslında bu örneği hepimiz, hem de her gün defalarca kullanıyoruz. Cep telefonunuz mutlaka vardır. Artık olmayan yok. Bu cep telefonunuzun sadece size ait olan bir numarası var. Aynı zamanda babanızın da bir cep telefonu var ve yine sadece o cep telefonuna ait bir numara var. İnternete uyarlarsak, işte bu cep telefonlarını birer web sitesi, telefon numaralarını da IP numarası olarak düşünün. İyi de Domain bunun neresinde? Anlatacağız, tam olarak oraya geldik.

Siz, babanızın cep telefonunu ararken, hiç bir zaman tek tek numaraları basarak, arama yapmazsınız. Rehbere girersiniz, rehberde büyük ihtimalle BABAM yazıyordur, üzerini tıklıyorsunuz ve babanızın cebine ulaşıyorsunuz. İşte bu BABAM kelimesi domaindir. Siz babanızın cep telefon numarasını, kendi cebinize BABAM olarak tanımladınız. Bu işlemden sonra artık telefon numarasını akılda tutmanıza veya numaraları tek tek girmenize gerek yoktur. Rehberden BABAM kaydını bulur, üzerine tıklar ve babanızın cebine ulaşmış olursunuz.

İşte internette de, biraz tersinden de olsa, işler böyle yapılıyor. Önce boşta olan, kimsenin kullanmadığı bir domain almalısınız. Bunun için önce bir hosting firmasına müracaat edersiniz. Örnek, SiteGezgini.Com'a baktık ve boş olduğunu gördük. Bu gün için, yaklaşık 17 TL verdik ve 1 yıllığına kiraladık. Dikkat edin, satın almadık, kiraladık. Siz isterseniz yıllığı 17 TL'den 5 yıllık ta kiralayabilirsiniz. Bu işlemden sonra, SiteGezgini.Com alan adı (domain) 5 yıllığına size kiralanmış olur ve sizden başkası kullanamaz. Bu durumda siz internet dünyasından bir mağaza ismi kiralamış oluyorsunuz. Fakat dikkat edin, henüz mağazanız yok. Sadece, daha sonra açmayı düşündüğünüz mağazanın adı var. Onun için internet tarayıcınızın adres satırına, SiteGezgini.Com yazdığınızda hata alırsınız. İlgili sayfaya gidemezsiniz. Neden gidemiyoruz? Çünkü henüz alan adımıza (domain) bir IP numarası tanımlanmamıştır. Sonraki sayfada Domain konusunu bitiriyoruz.

right-arrow

Facebookta Paylaş

Valid XHTML 1.0 Transitional