Hosting Nedir?

hostingHost, Ev Sahibi demek. Hosting, Ev sahipliği. Bir yerde ev sahibi varsa, orada kiracı da vardır. Peki bunun konumuzla ilgisi ne?

Hemen açıklayalım. İnternet dünyası geniş bir araziden oluşuyor. Bu arazi parçası, belli firmalar tarafından paylaşılmış.

Eğer ben de bu internet dünyasında oynamak istiyorum derseniz, bu arazide yeriniz olmalı. Benim bu arazide tapulu yerim yok diyorsanız, o zaman yer kiralamalısınız.

İşte, internet dünyasında, yer kiralama hizmetine Hosting denir.

Peki, bu arazi parçası belli firmalar tarafından paylaşılmış. Artık, bu arazi parçasına kimse giremez mi? Tabii ki girebilir. Teknik alt yapısını hazırlayan her şirket, bu arazi parçasından pay almak için bu sektöre girebilir. Çünkü, bu arazi parçası, sınırsızdır.

Şimdi, hosting, tam olarak nedir? onu açıklayalım.

İnternet dünyasında yer almaya karar verdiniz. Bir internet sitesi yapmaya başladınız veya parasıyla yaptırmak istiyorsunuz. Önce bu internet sitesine bir isim bulup, o ismi adınıza kaydettirmelisiniz. Bu işlemi de hosting hizmeti veren firmalar aracılığı ile yapıyoruz.

Bu isme Domain diyoruz. Ya da Alan adı. Domain konusunu Domain Nedir? sayfasında ayrıntılı olarak anlattık.

Bu işlemden sonra, internet sitenizi yükleyeceğiniz, bir alana sahip olmalısınız. İşte burada da devreye Hosting firmaları girer. Bu firmalardan sitenizi yükleyebileceğiniz bir alan kiralarsınız. Kira süresi, aylık, yıllık veya beş yıllık olabilir. Bu site kalmış bir şey. Kiraladığınız alanın büyüklüğü ve özellikleri de değişebilir. Bir çok Hosting firması çeşitli alternatifler sunar. Hangisi size uygunsa, bir paket seçer ve alan yerini kiralarsınız. Sitenizi, bu size tahsis edilmiş olan alana yükledikten sonra, sitenizin yayını başlamış olur.

Hosting konusuna sonraki sayfadan devam edelim.

right-arrow

Facebookta Paylaş

Valid XHTML 1.0 Transitional