Web Site Nedir?

web siteÖnce WEB nedir? ona bakalım. Web kelimesini, World Wide Web tanımından aldık. World Wide Web tanımını, Türkçemize, Geniş Dünya Ağı olarak çevirebiliriz. World Wide Web kelimelerinin baş harfleri alınarak, www protokolü oluşturuldu. Bu nedenle web sitelerinin adreslerinin başına, bu protokolü tanımlamak için www kısaltması konur.

Tek başına WEB, ağ anlamı taşır. Web Site tanımını da Ağ Sitesi olarak tanımlayabiliriz. Aslında web sitesinin ne olduğunu, günümüzde ilkokul çocukları da biliyor. Ne olduğunu biliyoruz ama iş bunun tanımına geldiğinde zorlanıyoruz. Anlatmak için örnekleri kullanıyoruz. İşte şu an okuduğunuz sayfa bir web site sayfasıdır, gibi.

Dünyayı saran bu ağ, aslında son derece karmaşık bir yapıda olup, içeriğinde bir çok protokolü (biz buna standart diyelim) barındırır. Bu anlamda belki zorlarsak, World Wide Web tanımını İnternet olarak tanımlayabiliriz. Ama bu kelimelerin baş harfleri kullanılarak oluşturulan www protokolüne, internet diyemeyiz. WWW, Geniş Dünya Ağı içinde sadece bir standarttır. Ya da internet dünyasının bize sunmuş olduğu servislerden biridir. Bu nedenle, aslında internet sitesi kavramı, algıda doğru gibi görünse de, teknikte yanlış bir tanımdır. Biliyorum biraz karmaşık geldi. Ama dert etmeyin. Biz algıdan gideceğiz.

Basite indirgeyerek anlatacak olursak, dünyada bilgisayarların bir biri ile iletişime geçtiği bir sistem var. Bu sistemin karmaşıklığı ya da basitliği şu an için bizi ilgilendirmiyor. Biz bu sistemin tamamına internet diyoruz. Bu internetin bize sunduğu bir çok servis var. Bunlardan biri de www servisi. Biz buna alışkanlık ve algı karmaşası içinde sadece web diyoruz.

Web sitesi de, internetin www servisini kullanarak, metin, resim, grafik, ses veya görüntülerden oluşan dokümanları yayınlayan birimlerdir.

Sonuçta, internet sistemini kullanarak, bilgi vermek, reklam yapmak, para kazanmak, toplumu yönlendirmek ve bunun gibi daha bir çok amaç için, bireysel veya kurumsal olarak hazırlanmış, metin, resim, grafik, ses veya görüntülerden oluşan dokümanları yayınlayan birimlere, web sitesi diyoruz.

Web sitesi yapımı, bundan üç beş yıl önce zor bir işti. Ama günümüzde, çeşitli programlar sayesinde, bu iş çok kolay hale geldi. Kolay hale gelmesi, aslında web site yapımını daha da zorlaştırdı. Herkesin çok kısa bir sürede yapabildiği bir işi değerlendirmek, takdir edersiniz ki, ince eleyip sık dokumayı gerektirir. Arama motorları da bu yolu seçti. İnce eleyip, sık dokumaya başladılar. En ufak bir hatada, hata gördükleri web sitesini, görmezden gelmeye başladılar. Bu aslında iyi bir şey. Kaliteli web sitelerinin hak ettikleri değeri bulmaları, bunu gerektiyor.

SiteGezgini.Com web sitesi yapımını ve web sitesi yaparken dikkat edilmesi gereken kuralları web site yapımı sayfasında ayrıntıları ile anlattı.

Aynı zamanda, Web Sitesi Nedir? sorusuna cevap vermeye çalışan siteleri de gezdi. Web Sitesi Nedir? konusunu basit ve anlaşılır şekilde anlatan siteleri tespit etti ve altta linklerini verdi.

Bu siteleri de ziyaret etmenizde fayda var diyoruz.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Web Site Nedir? Sorusuna cevap veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional