Web Site Yapımı

web site yapımıWeb Site Yapımı, genel olarak üç şekilde yapılır. En basiti ve en kolayı, parayı bastırıp, bir uzmana veya bir firmaya yaptırmaktır. İkinci yöntem ve biraz daha zor olanı, bir program kullanarak, kendinizin yapması. Üçüncü yöntem ise, en zor olanıdır. Bu yöntem, web site yapımınında uzmanlık seviyesinde bilgi ve tecrübe sahibi olup, yine web sitenizi, kendinizin yapmasıdır.

Kendi durumunuzu değerlendirip, bu yöntemlerden birini seçebilirsiniz. Biz burada en iyi yöntem şudur diyemeyiz. Gecenin bir köründe, derin bir uykudayken, aniden aklınıza gelen müthiş bir fikirle uyanabilirsiniz. Ama web site yapımı konusunda hiç bir bilginiz olmayabilir. O zaman sizin için en iyi yöntem, birinci yöntemdir. Aklınıza gelen müthiş fikri uygulamak için oturup ta üç beş ay (üç beş ay, en az süredir, o da temel bilgisayar bilginiz varsa) web site yapımını öğrenecek haliniz yok. Parayı bastırıp web sitenizi yaptırırsınız.

İkinci yöntemde ise, (İnsanı en sinir eden yöntemdir. Bu yöntemde sabır taşı olmak gerekir.) web site yapımı konusunda yeterli seviyede bilginiz vardır.(Siz öyle zannedersiniz.) Web site yapımında kullanılan bir programı da çok güzel kullanıyorsunuzdur. Dreamweaver gibi. (Bu da sadece sizin düşüncenizdir.) Ve süper bir fikriniz vardır. (Yine size göre)

Bu yöntemin sonu iki türlü biter. Çoğunluğun sonu, bu işi bırakmak olur. Çoğunluğu, bu yöntemin sonucunda, aslında hiç bir şey bilmediğinin, bildiğini zannettiklerinin ise bilgi kırıntılarından oluştuğunun farkına varıp, bu işi hiç bir zaman yapamacağı umutsuzluğu içinde, bu işi bırakır. Çok azı ise, bu süreci, öğrenim süreci olarak değerlendirir, inat eder, ben bunu yaparım der, zaman harcar, gecesini gündüzüne katar ve üçüncü yöntemi kullanarak web sitesi yapacak konuma gelir. Üçüncü yöntemi kullanacak seviyeye gelmek çok zordur. Öncelikle sabır ister. Sonra zaman ister. Kendine güven ister. Üçüncü yöntemi kullanacak seviyeye gelmek için, kesinlikle okumayı sevmek gerekir.

Üçüncü yöntem, ikinci yöntemi deneyen, bu yöntemin kahrını çeken, bu süreçte bunalıma giren, geceleri uyuyamayan ve sonuçta inat ederek, ben bu işi yapacağım diyenlerin, çabaları sonucu ulaştıkları bilgi ve tecrübeleri ile web sitesi yaptıkları yöntemdir. Aslında bu yöntem, en rahat ve en kolay yöntemdir. Çünkü bu yöntemi kullanarak web sitesi yapacak bilgi ve tecrübeye ulaşmış kişi, artık ne yapıp ne yapmaması gerektiğini iyi bilir. Bu nedenle panik yapmaz. Panik yapmadığı için yanlış ta yapmaz. Kendisinden emindir. Yaptığı işin teknik olarak doğru olduğunun farkındadır. Acele etmez. Sabretmesini öğrenmiştir. Çok süper bir fikri veya projesi yoktur ama herhangi bir fikri veya projeyi hayata geçirip, onu çok yükseklere taşıyabilir.

Sonraki sayfamızdan devam edelimright-arrow

Facebookta Paylaş

Valid XHTML 1.0 Transitional