logo

Derin İnternet Nedir?

derin internet

İnternet konusunu anlatırken, interneti bir okyanusa benzetmiştik. Bu örnekten devam edelim. Bu okyanusunun üzerinde yüzen balıkçı gemileri vardır. Bu balıkçı gemileri, arama motorlarıdır. Bu arama motorları (Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi) okyanusunun üzerinde devamlı yüzerler. Bu gemiler aynı zamanda hemen yüzeyin altında yer alan balıkları avlamak için ağlarını da atarlar.

 

İşte bu balıklar, her gün girip kullandığımız sosyal medya ve web siteleridir. Burası güvenli internet alanıdır.

 

Yasal çerçeve içinde kurulan web siteleri, İnternet okyanusunun yüzeyine yakın yerlerde oluşturulur. Yüzeyde gezen arama motorlarının gemileri de attıkları kısa ağlarla bu web sitelerini yakalamaya çalışırlar.

 

Bu web siteleri, sosyal medya, eğitim siteleri, bloglar, alış-veriş siteleri ve wikipedia gibi herkesin kolaylıkla girebildiği web siteleridir. Bu web siteleri de amaçlarına uygun olarak farklı teknikler ile yapılmış sitelerdir. Bazıları Asp formatlı iken bazıları Php ve bazıları da Html formatında hazırlanmıştır.

 

Web sitelerinin bulunduğu bu kısımda e-posta servisleri de yer alır. E-posta servislerinin de tekniği, web sitelerinin tekniğinden farklıdır.

Gördüğünüz gibi İnternet okyanusunda farklı teknik ile hazırlanmış bir çok iletişim imkanına sahibiz.

 

Bu kısımdan sonra Derin İnternet başlıyor. Derin İnternet'e normal tarayıcılarla giremezsiniz. Bu alana giriş için Tor Browser kullanılır. Otoriteler Derin İnterneti genelde 5 seviye olarak değerlendiriyorlar.

 

İlk seviyeyi 1 ve 2. seviye olarak bir bütün olarak inceliyorlar. 3,4,5. seviyeyi de yine bir bütün olarak inceliyorlar.

 

Derin Web, 1 ve 2. seviyede, hacker'ler, yasa dışı içerikler, virüsler, wikileaks gibi belgeler ve devletlerin eğitimli birimleri yer alır. Bu bölge genelde amatörlerin bulunduğu bölgedir. Yasa dışı güçlerin, yasal güçlerle savaştıkları veya oynadıkları bir alandır.

 

Terör örgütlerinin bir kısmı da bu bölümden haberleşir. Bu nedenle bir çok devletin birimleri bu alanı dikkatli olarak gözetlerler.

 

Derin Web, 3,4,5. seviye ise, aklınıza gelen her türlü pisliğin ve yasa dışı içeriğin bulunduğu bir alandır. Bu Derin alanı kullananlar genelde profesyoneldir. Bu bölüme özel cihazlar ve donanımlar ile giriş yapılabilir.

 

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com