logo

İnternet Güvenliği

internet güvenliği

1-) Kişisel Bilgilerin Güvenliği: İnternet dünyasında kişisel bilgilerinizin güvenliği çok önemlidir. Kişisel bilgileriniz, kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde, internet ortamında işlenebilen her türlü suç ile karşı karşıya kalırsınız. İşin kötüsü siz bunun farkında olmazsınız. Farkına vardığınızda, artık sizin için çok geçtir. Mutlaka bir şeyinizi kaybetmiş olursunuz. Ya paranızı, ya özgürlüğünüzü veya işinizi yada saygınlığınızı.

 

Bütün bunlar nasıl olur? Aslında çok basit ve kolay olur.

 

Genelde insanlar, internet ortamında kişisel bilgilerin çalınma işini ciddiye almıyor. Çünkü teknik olarak bunun nasıl olabileceğini kavramış değil. Yine aynı insanlar, internet ortamında çok aceleci davranıyor. Tıkladığım site hemen açılsın, attığım mesaj hemen gitsin, gönderilen mesaj hemen gelsin derdinde.

 

Bunun için de kullandıkları şifreler çok basit ve tahmin edilebilir şifrelerden oluşuyor. Bu nedenle, kişisel bilgilerin hırsızlığını yapıp, bu bilgileri kötü amaçları için kullanan kişilerin, aslında çok büyük bir çaba göstermeleri gerekmiyor.

 

İyi de kişisel bilgilerinizi çalarak ne yapabilirler? Her şeyi yapabilirler. Her hangi bir örgüte lider bile yapabilirler. E-posta adresinizi ele geçirip, bir çok kişiye hakaret veya küfür edebilirler. Youtube hesabınızdan kanun dışı videolar yükleyebilirler. Facebook hesabınızı ele geçirip yine aynı işlemleri burada da gerçekleştirebilirler. Twitter veya İnstagram hesabınızdan, önüne gelene küfür edebilirler.

 

Eğer web siteniz varsa ve Google reklamlarını yayınlayarak para kazanıyorsanız, kazandığınız parayı bile kendi hesaplarına aktarabilirler. Araştırdığınızda bunun bir çok örneği olduğunu görürsünüz.

 

Tüm bu olasılıkların başınıza gelmesini istemiyorsanız, şifrelerinizi uzun ve tahmin edilemez olarak belirleyin. Bunun en kolay yolu şudur. Eğer siz çok kolay hatırladığınız bir şifre belirlediyseniz, bu şifre o kadar kolay kırılır. Belirlediğiniz şifreyi, siz bile hatırlamamalısınız.

 

Belirlediğiniz şifreyi yazmak için, bir yerlere bakmak zorunda olmalısınız. Diyelim ki çok zor bir şifre belirlediniz ama kullana kullana artık ezbere yazabiliyorsunuz. Bu duruma geldiğinizde şifrenizi derhal değiştirin.

 

Şifre koyarken şunlara özellikle dikkat edin. Doğduğunuz yıl, ay veya gün, bunları unutun. Anne, baba veya kardeş ismi, bunları da unutun. Şifre isteyen site kaç karaktere kadar izin veriyorsa, bunu sonuna kadar kullanın. Yan yana 16 karakterlik bir şifreye izin verilen sitede, şifreniz 16 karakter olsun. Bu karakterler, sayı, harf ve simgelerden oluşsun. Harflerin bir kısmı büyük, bir kısmı küçük olsun.

 

16 karakter içeren örnek bir şifre şöyle olmalı. Fx12-iR91_85?!qW Bu şifreyi siz de aklınızda tutamazsınız. Zaten en iyi şifre sizin de aklınızda tutamadığınız şifredir. Diğer önemli bir nokta, bu şifreleri bilgisayarınızda tutmayın. Küçük bir not defterine yazın. Gerektiğinde oradan bakar kullanırsınız. Bu davranış, internet güvenliği açısından sizi bir çok dertten kurtarır.

 

İnternet Güvenliği konusunu, kendiniz için, ciddiye alın ve benim başıma gelmez demeyin.

 

İnternet güvenliği konusuna sonraki sayfadan devam ediyoruz.

sol oksag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com