logo

İnternet Güvenliği

internet güvenliği

Pazara giden insanlarımızın bir çoğu, pazarda yan kesicilerin olduğunu bilirler. Pazar yeri insanların çok ve yoğun olduğu yerlerdir. İnsanlara yaklaşmak, paralarını çalmak ve o kalabalıkta kaybolmak çok kolaydır.

 

Aynı şey internet dünyası için de geçerlidir. Ve emin olun internet dünyasındaki yan kesiciler, pazar yerindekilerden daha tehlikelidir.

 

Pazar yerinde, paranız çalındığında, kısa bir sürede bunu fark edersiniz. Emniyete gidersiniz, kartlarınızı iptal ettirirsiniz, gazeteye ilan verip nüfus cüzdanınızı veya ehliyetinizi hükümsüz yaparsınız.

 

Ama internette paranızı çaldıklarını hemen anlasanız bile, nüfus cüzdanınızı çaldıklarını, çoğu zaman, başınıza bir bela gelene kadar anlayamazsınız.

 

İşte İnternet Güvenliği dediğimiz konu budur. Bu konuyu bence üç başlıkta incelemek gerekir.

 

1-) Kişisel bilgilerin,
2-) İnternet'te yapılan gezintinin,
3-) Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan bilgilerin güvenliği.

 

Bu konuda öncelik; kişisel bilgilerinizin korunmasıdır. İnterneti kullanan birinin mutlaka bir kaç yerde kullanıcı adı ve şifresi olacaktır. Bu, e-posta hesabı olabileceği gibi sosyal paylaşım sitelerine ait olan hesaplar da olabilir.

 

İşte İnternet Güvenliği, bu hesaplardan birine sahip olmanızla birlikte başlıyor.

 

Faydamız olur umuduyla şunu hemen belirtelim. İnternet Güvenliği özellikle gençlerimiz için çok önemlidir. Çünkü gençlerimiz günün ve o anın tadını çıkarmak amacıyla, hızlı yaşamak sevdasıyla bir çok şeyi gözden kaçırıyor. Kendisi hakkında hiç kimsenin bilemeyeceği bilgileri, zaten kendisi internet ortamında açıklıyor.

 

Vücut dili diye bir şey var. Hareketlerinizden karakteriniz tahlil edilebiliyor. Artık buna internet dilini de eklemeniz gerekiyor. İnternetteki profilinizden, kullandığınız dilden, anlık oluşan olaylara verdiğiniz tepkiden, karakteriniz tahlil edilebiliyor.

 

Sonraki sayfada alt başlıklarla, bu konunun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya başlıyoruz.

sag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com