logo

İnternet Nedir?

internet nedir

Önceki sayfamızda, İnternet sonsuza yakın büyüklüktedir demiştik. Ayrıca, bu kavram, temel bir kavramdır diyerek, içinde bir çok farklı iletişim teknolojisi kullanıldığını belirtmiştik.

 

İnternet bağlantısına sahip bir bilgisayar kullanıcısı düşünelim. Bu okyanusta; her gün gazeteleri okuyor. E-postalarına bakıyor, e-posta gönderiyor. Sosyal medyaya giriyor, yorum yapıyor ve paylaşımda bulunuyor. Sık sık ta, kendi çalışma sahası veya hobileri ile ilgili web sitelerine girip çıkıyor. İşte bu kullanıcı, okyanusun sadece % 10'unu kullanıyor ve bu okyanusun, sadece yüzeyinde yüzüyordur.

 

Çünkü bu dünyanın % 90'ı okyanusun altındadır. Biz masum ve normal kullanıcılar buz dağının sadece görünen yüzeyinde geziniyoruz. Aslında, görünmeyen veya bizim göremediğimiz kısmı, gördüğümüz kısımdan kat be kat fazla.

 

İşte buna da, Derin (Deep) İnternet deniliyor.

 

Bu konuyu başka bir sayfamızda detaylı olarak anlattık, ancak yeri gelmişken kısaca bahsedelim. Bu okyanusun derinliklerinde, farklı tekniklerle iletişim kuranların ve bu iletişimi gizleyenlerin bulunduğu bir yer vardır. Burayı kullananlar çeşitli kategorilere ayrılırlar. En masum olanları, bu konudan haberi olmayan ama İnternet konusunu araştırırken, bizim gibi nifakçılar yüzünden bu konuya ilgi duyarak araştıranlardır. Ama bu konudaki sorumluluğumuz konusunda rahatız. Çünkü normal kullanıcıların bu dünyaya girmesi ile çıkması bir olur.

 

Nedenine gelince; öncelikle burası bir iki istisna dışında tamamen İngilizce dokümanlardan oluşur. Bu dokümanların bir kısmı, iğrenç ve sapık içerikler, bir kısmı kanun dışı işleri kapsayan içerikler, bir kısmı devletlerin bu kanun dışı içeriklerin peşine düşmek için oluşturduğu içerikler, en derin seviyesinde ise çok çok gizli bilgileri kendi aralarında paylaşan bilim adamlarının veya uçuk kaçık insanların yayınladığı veya paylaştığı içerikler.

 

En derin seviyesine kadar girip te görmüşlüğüm yok. Zaten o teknik kapasiteye sahip biri de değilim. Ama belli bir kısmına girip çıktım. Kiralık katiller, uyuşturucu tacirleri, silah kaçakçıları ve iğrençlik adına ne varsa burada mevcut. Derin İnternet Nedir? sayfamızda detaylı olarak anlattığımız için, bu konuya burada ara veriyoruz.

 

Unutmayalım, amacımız öncelikle İnternet dediğimiz genel kavramı anlamak.

 

Sonraki sayfadan devam edelim.

sol oksag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com