logo

İnternet Nedir?

internet nedir

İnternet Nedir? sorusunun cevabı, aslında, çoğunluğun zannettiği gibi basit değildir. En genel tanımını belirtelim ve sonra da örneklerle açıklamaya çalışalım.

 

En genel tanımı; dijital veri alış-verişi yapabilen cihazların birbirine bağlanabildiği ve bu cihazların çeşitli teknik yöntemleri kullanarak, kendi aralarında veri alış-verişi yapabildiği, dünya genelinde oluşturulmuş dijital bir ağdır.

 

Bu cihazlar, bilgisayar olabildiği gibi, akıllı telefon da olabilir, akıllı buzdolabı veya akıllı klima da olabilir. Gelişen teknolojik süreçte akıllı kapı da olabilir, akıllı araba da olabilir.

 

Öncelikle şunu net olarak anlamalı ve unutmamalıyız. İnternet genel bir kavramdır. Örnek verecek olursak; her gün milyarlarca insan bir yerden bir yere gitmek için ulaşım araçlarını kullanıyor. Ancak bu insanların bir kısmı hava yollarını, bir kısmı deniz yollarını, bir kısmı kara yollarını kullanıyor. Bu sistemlerin her biri de kendi içinde farklı bir çok ulaşım şekline sahip. Hepsinin insanları bir yere ulaştırmak için kullandığı teknik farklı. Ama sonuçta hepsi Ulaştırma Sektörü içinde. Buraya kadar yazdıklarımız günümüzde var olan ve kullandığımız ulaştırma teknikleri. Ancak 50 yıl veya 100 yıl sonra, insanları bir yerden başka bir yere, ışınlama tekniği ile götürdüğünüzde, bu sistem de Ulaştırma Sektörü içinde yer alacaktır.

 

İşte İnternet kavramı da yukarıda anlattığımız örnek gibi, genel bir kavramdır. Siz bu genel kavramın içinde istediğiniz (var olanlar içinde) tekniği kullanarak cihazlar arası iletişimi sağlarsınız. Bu nedenle; İnternet dünyası sonsuza yakın bir büyüklüktedir dersek, sanırım abartı olmaz. Çünkü bu gün kullandığımız iletişim teknikleri, hepimizin kullandığı var olan teknikler. Ama yarın kafası çalışan biri, farklı bir iletişim tekniği bulur, bu da İnternet kavramının içine girer. Aynı Ulaşım sektöründe insanların ışınlanması gibi.

 

Bu konunun üzerinde önemle durmak istiyoruz. Çünkü İnternet Nedir? sorusunun, beynimizde oluşan cevabı sadece web siteleri olursa kendimizi sınırlamış oluruz. Halbuki bu bir okyanustur. Bu okyanusta çeşitli yüzme tekniklerini kullanarak yüzebilirsiniz. Sırt üstü, kurbağalama veya serbest stil. Veya gerekli malzemeniz varsa dibe de dalabilirsiniz.

 

Bu konuyu sonraki sayfalarda ayrıntılı olarak incelerken, üstte verdiğimiz okyanusta dibe dalma olayının, sadece bir örnek değil, gerçek olduğunu göreceksiniz. Çünkü kullanıcılarının bir çoğu Derin İnternet gerçeğini bilmez. Halbuki bu bir okyanus ise, bunun yüzeyi olduğu gibi dip kısmı da olacaktır.

 

Sonraki sayfada okyanusa giriş yapalım.

sag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com