logo

İntranet Nedir?

intranet nedir

İntranet; özel ağdır. Bir fabrika içindeki tüm bilgisayarların, bir server (sunucu) bilgisayar aracılığı ile birbirine bağlanarak oluşturduğu ağ, buna en güzel örnektir.

 

Örneğimizi detaylandıralım. Bir fabrikamız var. Bu fabrika 10 üniteden oluşuyor. Üretim, ambalaj, depo, pazarlama vs. Her bir ünitede 10 bilgisayar var.

 

Üretim bölümündeki 10 bilgisayarı, birbirine bağlayarak bir ağ oluştururuz. Bu ağın adına da Üretim deriz. Aynı şekilde ambalaj bölümündeki bilgisayarları da birbirine bağlar, yeni bir ağ oluştururuz. Bu ağın adına da Ambalaj deriz.

 

Her bir bölümdeki 10'ar adet bilgisayarı birbirine bağlayarak bir ağ oluşturduktan sonra, karşımıza 10 farklı isimde ağ çıkar.

 

En sonunda, her biri 10'ar bilgisayardan oluşan 10 adet ağı, tek bir ağda toplarız. Bunun adına da Fabrika diyelim.

 

İşte bu İntranet'tir.

 

İntranet, büyük bir kuruluş içindeki tüm bilgisayarların birbirine özel bir ağ ile bağlanması şeklinde de olabilir. Küçük bir evde bir kaç bilgisayarın birbirine bağlanması şeklinde de olabilir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bünyesinde bulunan tüm bilgisayarların birbirine bağlanması da bir İntranet'tir.

 

Ya da Kara Kuvvetlerindeki tüm bilgisayarların birbirine bağlandığı bir özel ağ düşünün. Adı Karanet.

 

Aynı şey Hava Kuvvetleri için geçerli olsun. Adı Havanet.

 

Aynı sistemi Deniz Kuvvetleri için kullanalım. Adı Deniznet.

 

Hepsini bir özel ağda topladık. Adı Tsknet.

 

İntranet sistemlerde, ağı kontrol eden bir veya birden fazla server (sunucu) bilgisayar vardır. Ağı bunlar kontrol eder. İzinleri veren veya kısıtlayan sunucu bilgisayarlardır.

 

Sonuçta, İntranet, bir şirket veya kurum ya da ev de kurduğumuz internet benzeri özel bir ağdır. Bu özel ağ içindeki bilgisayarlar, server tarafından verilen izinler doğrultusunda birbirlerini görebilir ve dosyalarına bakabilir. Ancak internette gezinen her hangi biri bu bilgisayarlara ulaşamaz.

 

İntranet, kurumlara veya kişilere özel internet benzeri ağ sistemleridir.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com