logo

Anahtar Kelime Oranı Nedir?

anahtar kelime oranı

Öncelikle, web site yapımına yeni başlayan gençler için bir kaç önemli noktayı belirtmem gerekiyor.

 

Girdiğiniz bu alemin kralı, arama motorlarıdır. Bunların başında da Google gelir. Google bir sayfayı beğendiyse diğer arama motorları da beğenir. Bu nedenle Google ile dost olun. Dostlar birbirine yalan söylemez, birbirini kandırmaz ve dolandırmaya kalkmaz. Eğer bunlardan biri bile yapılırsa, dostluk biter düşmanlık başlar.

 

Söylemek istediğim şu; arama motorlarını kandırmaya çalışmayın, kanmazlar. Kanmadıkları gibi size olan güvenlerini kaybettiklerinde o güveni tekrar kazanmak deveye hendek atlatmaktan daha zordur. Kin güderler. Yapılan hatayı unutmazlar.

 

Son olarak, arama motorları ve özellikle Google için, en önemli şey, özgün ve faydalı içeriktir. Özgün ve faydalı bir içerik üretebiliyorsanız, bu içeriği düzgün bir dil yapısı ile ifade edip, sayfalarınızı da W3C standartlarına uygun yaptıysanız, anahtar kelime, sayfa açıklaması, şurada 70 kelime, burada 5 cümle gibi SEO çalışmaları ikinci plana düşer.

 

Şimdi bu açıklamalar ışığında Anahtar Kelime Oranı konusuna geçelim. Önce tanımını yapalım. Arama motorlarına bir bilgiyi aramak için yazdığımız kelimeye veya kelime grubuna, anahtar kelime diyoruz. Anahtar kelimeler, bir kaç kelimenin kullanılması ile de oluşabilir, tek bir kelime de olabilir.

 

Sistem şöyle çalışır. Siz bir arama motoruna aramak istediğiniz anahtar kelimeleri veya kelimeyi yazarsınız. Arama motoru, yazdığınız bu anahtar kelime veya kelimeleri alır, hafızasında bulunan sitelerin içinde aramaya başlar. Yazdığınız anahtar kelime veya kelimeler hangi sitelerin içeriğinde varsa, bu siteleri sıralayarak size gösterir.

 

Çok basit gibi görünüyor değil mi? Evet, böyle olsaydı gerçekten çok basit olurdu. Ama değil. Hatta çok daha karmaşık bir olay. Google'da anahtar kelime oranı nedir? diye yazdığınızda, karşınıza yaklaşık 15.000.000 sonuç gelir. Yani Google, 15.000.000 web sitesinde ya da sayfasında bu yazıyı bulmuş ve sıralamış demektir.

 

Sıralamış ama neye göre? Hangi kriterleri kullanmış? Neleri referans almış? Aslında bu tam olarak bilinen bir şey değil. Çünkü Google, ben sitelerde şunları şunları isterim diye madde madde bir rapor yayınlamış değil. Tabii ki Google bir çok konuda web sitelerinde neyin nasıl olması gerektiğini çeşitli yayınlarla bildiriyor. Google Web Master bölümünden, bu konudaki yayınların hepsine ulaşabilirsiniz.

 

Ama iş siteleri sıralama algoritmasına gelince, bu konuda, haklı olarak sır vermiyor.

 

Fakat yıllar geçtikçe web master ve seo uzmanlarının Google hakkında belli bir tecrübe birikimi oluşmuş durumda.

 

Sonraki sayfada anahtar kelime oranı konusunu tecrübeler ışığında incelemeye devam edelim.

sag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com