logo

ASP Nedir?

asp nedir?

Web site yapımı sayfamızda, sayfa formatlarından bahsetmiştik. Önce yapacağınız web sitesinin formatını belirleyin demiş, html, asp, ve php gibi formatlardan söz etmiştik. İşte bu sayfamızda asp'yi anlatmaya çalışacağız.

 

Öncelikle asp'yi tam anlamıyla kavrayabilmek için html formatını iyi seviyede bilmemiz gerekir. Bu nedenle, eğer html formatı hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu sayfada boşuna zaman kaybetmeyin derim.

 

Aksi takdirde, bu, çarpım tablosunu bilmeden, iki bilinmeyenli denklemi çözmek için uğraşmaya benzer.

 

Şimdi gelelim asp nedir? sorusunun cevabına. Asp'nin tanımıyla başlayalım. Asp Activ Server Pages (Aktif Sunucu Sayfaları) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Amacı da, o sayfayı ziyaret eden internet kullanıcısı ile bilgi alışverişi yapabilmektir.

 

Bir alış-veriş sitesi düşünün. Bir ürünü beğendiniz, sepete eklediniz, sonra satın alma aşamasına gelip, kredi kartı ile işlem yaptınız. İşte bu sayfa asp ile yapılmış bir sayfadır. Asp sayfaları ile hazırlanmış sitelerde bir veri tabanı vardır. Site ziyaretçileri bu veri tabanına, veri yazma hakkına sahiptir.

 

Ziyaretçi, sayfaya giriş için, önce kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri girer ve daha sonra kendisine özel sayfaya yönlendirilir.

 

Bu tür bir sayfayı Php formatında da hazırlayabilirsiniz. Ancak Asp formatı bu tür sayfalar için daha güvenlidir.

 

Üyelik gerektiren blog siteleri daha çok Php formatını kullanırken, alışveriş siteleri asp ya da aspx sayfalarını kullanır.

Asp formatlı web sitesi hazırlamak zor bir iştir. Ciddi bir bilgi gerektirir. Çünkü bu sayfalarda güvenlik ön plandadır.

 

Html kodlarını bilmiyorsanız, bu formata bulaşmayın derim. Önce Html kodlarını iyi seviyede öğrenip ondan sonra ASP ye geçin.

ASP ye geçince de, kodlarını iyi derecede öğrenmek yetmez, uzmanlık seviyesinde öğrenmelisiniz. Aksi takdirde bilgi yetersizliği nedeniyle yapacağınız küçük bir güvenlik açığı, siteniz için büyük bir tehlike yaratır.

 

Bu formatta sayfa yapmak için JavaScript veya VBScript dilini çok iyi bilmelisiniz. ASP kodları bu diller ile yazılır. Bu formatlı sayfalar IIS (Internet Information Services) altında çalışır. IIS windows bileşenlerinden biridir. Denetim Masası/Program Ekle-Kaldır menüsünden Windows Bileşenlerini Ekle Kaldır ikonunu tıklayarak IIS'yi kurabilirsiniz. Bilgisayarınızda ASP sayfaları oluşturmak için IIS bileşenini kurmak zorundasınız. Ayrıca IIS özelliklerini de iyi bilmelisiniz. Bu bilgiler de yeterli gelmez. Çünkü bu formatlı web siteleri genelde veri tabanı kullanır. Bu nedenle veri tabanı yönetimini de çok iyi bilmelisiniz.

 

Sonuçta bu format, bilmeden, öğrenmeden yapılabilecek bir şey değildir. Sadece internetteki kaynaklar ile bu formatı öğrenemezsiniz. Tek bir web sayfası okuyarak bu konuda uzman olayım diye bir şey yok. Twitterde olduğu gibi 140 karakter ile bunu bana anlatın, derseniz, uzun yıllar beklemek zorundasınız. Çünkü bu konu değil 140 karakterle, 14.000 karakterle bile tam olarak anlatılamaz.

 

Yani sonuçta okumayı sevmiyorsanız, zamanınızı boşuna harcamayın. Ama ben okurum diyorsanız, o zaman, elinizde mutlaka, bir uzman tarafından yazılmış, ayrıntılı bir kitap bulunmalıdır. Bunun yanında server sistemlerini anlatan bir kitabın da bulunması, size büyük avantaj sağlar.

 

Bundan sonrası sabır. Bıkmadan okumak ve okuduğunuzu uygulamaya geçirmek. Bu da zaman işidir. Planlı ve düzenli bir şekilde zaman ayıramazsanız konuyu öğrenmeniz mümkün değildir. Bütün bu anlatılanları yapmadan ASP tabanlı bir site sahibi olunamaz mı? Tabii ki olunur. Konuyu iyi bilen bir uzmana veya şirkete, parasını bastırıp ASP tabanlı bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com