logo

Div'in Anlamı ve Kullanımı

div

Önceki yıllarda web sayfalarımızı genellikle tablo kullanarak oluşturuyorduk.

Bu yöntem, hem kolay hem de basitti. Ama o devir bitti. Artık tabloların yerini Div aldı.

 

Div, kısaca, web sayfasının içine yerleştirdiğimiz bir bloktur veya bölümdür. Bu blok bir tane de olabilir on tane de olabilir. Bloğun içine, ister metin, istersek te fotoğraf yerleştiririz.

 

Div kullanımında sayfanın içindeki kod oranı önemli ölçüde azalır. Çünkü kullandığımız blokların tüm özelliklerini ayrı bir CSS dosyasına yazarız. Sayfadaki bölümler önce CSS sayfasına bakarak, kendi özelliklerini öğrenir ve o şekilde davranır.

 

Bu nedenle bu etiketi kullanmak için CSS'yi de iyi bilmek gerekir. Aslında Div kullanımı son derece kolay ve zevklidir.

Öğrenmesi de zor bir şey değildir. Orta seviyede bir web site yapımcısı 2 gün içinde hem CSS'yi hem de Div'i öğrenebilir.

 

Div kullanımına geçtikten sonra da, bir daha bırakmak çok zordur. Div kullanımını arama motorları da tavsiye ederler ve bunu kullanan siteleri daha çok severler.

div ayrıntıSolda basit bir html sayfanın div etiketlerini görüyorsunuz. Bu sayfa dört bölüme ayrılmış. Alt ve üst başlık, menü ve içerik bölümü.

 

Her bir bölüm div etiketi ile adlandırılmış. Bu her bir bölümün özellikleri CSS dosyasına yazılır. Bu özellikler, eni, boyu ve yüksekliği gibi. Ayrıca arka plan rengi, yazı fontu gibi özellikler de yine CSS dosyasına yazılır.

 

Sayfanın ekran uyumunu sağlamak için (responsive) bölümlerin % kaç oranında küçüleceği hangi bölümlerin gösterilmeyeceği gibi özellikler de yine CSS dosyasına yazılır.

 

Web tarayıcılar bu sayfayı göstermek için önce CSS dosyasına bakar. Göstereceği sayfadaki bölümlerin özelliklerini bu dosyadan aldıktan sonra ilgili sayfayı gösterirler.

 

Bu şekilde hazırlanan bir web sitesinin tüm sayfaları aynı şekilde olacağı için her bir sayfa ile ayrı ayrı uğraşmak ve kod yazmak zorunda kalmazsınız.

 

Div'in bir diğer avantajı, tüm bowserler tarafından desteklenmesidir. Div'ler yan yana, üst üste olabileceği gibi, iç içe de olabilir.

 

Div kullanımı için CSS bilgisi gerekir demiştik. Bu nedenle, bu sayfada bu konuyu sadece genel hatları ile anlattık. Bu konuyu ve CSS ile birlikte nasıl kullanıldığının ayrıntılı bilgilerini ise, CSS Nedir? sayfamızda anlattık.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com