logo

Domain Nedir?

domain

Domain konusunu anlamamız için önce IP numarasını anlatmamız gerekir. Her web sitesinin bir IP numarası vardır. Aslında internete bağlanan her bilgisayarın bir IP numarası vardır. Ama şimdilik hem konumuz olmadığı için, hem de kafamız karışmasın diye bunu atlıyoruz. Her web sitesinin bir IP numarası vardır demiştik. 204.81.215.35 gibi. Bunu bir telefon numarası gibi düşünün. İnternette bu numarayı çevirdiğinizde, bu numaraya sahip olan web sitesine gidiyorsunuz. Ama bu kadar web sitesinin telefon numarasını akılda tutmak zor. İşte bu aşamada devreye DNS diye bir sistem giriyor.

 

Kafanız karışmasın, sistemin nasıl çalıştığını çok basit bir örnekle anlatacağız. Aslında bu örneği hepimiz, hem de her gün defalarca kullanıyoruz. Cep telefonunuz mutlaka vardır. Artık olmayan yok. Bu cep telefonunuzun sadece size ait olan bir numarası var. Aynı zamanda babanızın da bir cep telefonu var ve yine sadece o cep telefonuna ait bir numara var. İnternete uyarlarsak, işte bu cep telefonlarını birer web sitesi, telefon numaralarını da IP numarası olarak düşünün.

 

İyi de Domain bunun neresinde? Tam olarak oraya geldik.

 

Siz, babanızın cep telefonunu ararken, hiç bir zaman tek tek numaraları basarak, arama yapmazsınız. Rehbere girersiniz, rehberde büyük ihtimalle BABAM yazıyordur, üzerini tıklarsınız ve babanızın cebine ulaşırsınız. İşte bu BABAM kelimesi domaindir. IP ise babanızın cep telefon numarasıdır. Siz babanızın cep telefon numarasını, kendi cebinize BABAM olarak tanımladınız. Bu işlemden sonra artık telefon numarasını akılda tutmanıza veya numaraları tek tek girmenize gerek yoktur. Rehberden BABAM kaydını bulur, üzerine tıklar ve babanızın cebine ulaşmış olursunuz.

 

Domain tanımını şöyle de örnekleyebiliriz.

avmİçinde binlerce sayıda mağaza bulunan bir AVM düşünelim. Bu AVM de bir mağaza adı kiralamak istiyoruz. Dikkat edin, mağaza değil, mağaza adı kiralamak istiyoruz. Yine dikkat. Almak değil, kiralamak istiyoruz. Çünkü bu AVM satmıyor, sadece kiralıyor.

 

Sonra AVM yetkilisine gidip, bir mağaza adı kiralamak istediğimizi, mağazamızı ise daha sonra açacağımızı söylüyoruz. Yetkili kiralamak istediğimiz mağaza adını soruyor. Ayakkabı Dünyası diyoruz. Kira bedelini ödüyoruz.

 

Bu andan itibaren hem bu AVM de hem de diğer AVM lerde bu mağaza adını kimse kullanamaz. Ancak şimdilik sadece mağaza adını aldık, henüz bir mağazamız yok.

 

İşte Domain, aldığımız mağaza adıdır. Bu domain, yıllık kirasını ödediğimiz sürece bizimdir ve mağaza açma zorunluluğumuz yoktur.

 

Sonra bir mağaza kiralamak istiyoruz. AVM de mağaza isimleri 204.81.215.35 gibi numaralarla adreslenmiş. Bizim de kiralamak istediğimiz mağazanın tabelasında 204.81.215.36 yazıyor. Mağazayı ücretini ödeyerek kiralıyoruz ve yetkiliye bu mağazada Ayakkabı Dünyası adını kullanmak istediğimizi söylüyoruz. Yetkili hemen Ayakkabı Dünyası tabelasını hazırlayıp, eski tabela olan 204.81.215.36 numaranın üzerine yeni tabelayı yerleştiriyor. Artık mağazamızı hizmete açabiliriz.

 

İşte bu mağaza kiralama işlemine Hosting diyoruz.

 

İşler yolunda gitmedi ve mağazayı kapatmak zorunda kaldık. Bizim için hazırlanan Ayakkabı Dünyası tabelası oradan alınır ve eski tabela tekrar ortaya çıkar.

 

Ancak kirasını ödediğimiz sürece mağaza adı yani domain bizde kalır. Şimdi internet dünyasına geçelim.

 

Örnekteki AVM nin, internet dünyasındaki karşılığı Hosting firmalarıdır. Domain adını bu firmalardan alırız. Hosting hizmetini de bu firmalardan alırız.

 

Önce boşta olan, kimsenin kullanmadığı bir domain almalısınız. Bunun için bir hosting firmasına müracaat edersiniz. Örnek, sitegezgini.com domain adına baktık ve boş olduğunu gördük. Bu gün için, yaklaşık 10 $ verdik ve 1 yıllığına kiraladık. Dikkat edin, satın almadık, kiraladık. Siz isterseniz yıllığı 10 $ dan 5 yıllık ta kiralayabilirsiniz. Bu işlemden sonra, sitegezgini.com alan adı (domain) 5 yıllığına size kiralanmış olur ve sizden başkası kullanamaz. Bu durumda siz internet dünyasından bir mağaza ismi kiralamış oluyorsunuz. Fakat, henüz mağazanız yok. Sadece, daha sonra açmayı düşündüğünüz mağazanın adı var. Onun için internet tarayıcınızın adres satırına, sitegezgini.com yazdığınızda hata alırsınız. İlgili sayfaya gidemezsiniz. Neden gidemiyoruz? Çünkü henüz alan adımıza (domain) bir IP numarası tanımlanmamıştır.

 

Aldığımız domain'e ait bir IP numarası olması için, bir alanımızın olması gerekir. Yani kiralamış olduğumuz mağaza adını, (domain) kapısına asabileceğimiz bir mağaza da kiralamalıyız.

 

Mağazanın metre karesi küçük ya da büyük olabilir. Ya da bu mağaza A sınıfı, B sınıfı veya C sınıfı da olabilir. Bu A,B ve C mağazanın teknik özelliklerini belirtir. Hangisini seçeceğiniz size kalmış bir şey.

 

Bu işlem için yine bir hosting firmasına gidiyoruz ve bu kez de, aylık, yıllık veya 5 yıllık, alan kiralıyoruz.

 

İşte bu aşamada DNS devreye giriyor. DNS (Domain Name Server-Alan Adı Sunucuları) şu işlemi yapıyor. Kiraladığınız mağazaya bir IP numarası veriliyor. DNS sistemi (nasıl çalıştığı bizi ilgilendirmiyor) verilen IP numarasını, internet alemine SiteGezgini.Com olarak kaydediyor.

Bu işlemden sonra internet tarayıcının adres satırına sitegezgini.com yazdığınızda direkt bu siteye gidersiniz.

 

Özetlersek;

Önce bir alan adı kiralıyoruz. Buna Domain diyoruz.

Domain almış olmak, mutlaka web site açmayı gerektirmiyor. Yıllık kirasını ödediğimiz sürece bu domain bizimdir. Eğer bu kiraladığımız domain, popüler ise, ya da daha sonra popüler olursa, çok yüksek fiyatlara başkasına satabiliriz.

 

Ya da kiraladığımız bu domain için, ayrıca bir mağaza kiralarız. (Hosting) Kiraladığımız mağaza için bir IP numarası verilir. DNS sistemi bu numarayı alır ve bunu domain adımızla kaydeder, kaydettiği bu domain adını da alır, mağazamızın kapısının üstüne asar. Artık mağazamız (web sitemiz) faaliyete geçmiştir.

 

Domain, başka bir hosting firmasına transfer edilebilir. Ayrıca adımıza istediğimiz kadar domain kaydettirebiliriz.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com