logo

Favicon Nedir?

favicon nedir?

Favicon, web site simgesi olarak bilinir. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, sayfa sekmesinde, sayfa adınızın solunda görülen simge veya ikondur. (Ya da küçük görsel, harf veya logo)

 

Kısaca; Favicon, web sitenizin minik bir logosudur. Yakın zamana kadar bu logo, çok önemli görülmüyordu. Fakat internet dünyasının büyük bir hızla genişlemesi, web dünyasını da genişletti. Bilen bilmeyen herkes kendince web sitesi yapmaya başladı.

 

Bunun üzerine, web sitelerini inceleyen arama motorları ve web sitelerini analiz eden kurumlar da web site standartlarını oluşturmaya başladılar. Bu standartların içine web site simgesini de koydular.

 

favicon-1Yandaki fotoğrafta yazının solunda bulunan kırmızı yuvarlak içindeki simge, şu anda bulunduğunuz sitenin simgesidir. Yani bu sitenin faviconudur.

 

Favicon önemli midir? Mutlaka olmalı mıdır? Evet olmalıdır. Çünkü logo veya simge, web siteniz için hem bir prestij göstergesidir ve hem de web standartıdır.

 

Web dünyasında yapmış olduğunuz sitenizi sadece Google, Yahoo veya Bing incelemez. Bunların haricinde de siteleri inceleyen yüzlerce site vardır. Bu siteler Alexa'da belli bir dereceye ulaşan siteleri analiz eder ve puan verir.

 

İşte bu sitelerde simgeye önem veriyor. Olmasını istiyor. 100 üzerinden puan verecekse, yaklaşık 3 ile 5 puanı simge üzerinden veriyorlar.

Bu önemli bir puandır. Üç beş puandan ne olacak demeyin. SEO'da puanlar böyle toplanıyor. Sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması, ayrıntılardan geçiyor. Bu nedenle sitemizde mutlaka site simgeniz olmalı diyoruz.

 

Simge yapmak, kolay ve basittir. İsterseniz bunun için yazılmış bir program da kullanabilirsiniz. Veya otomatik olarak favicon yapan sitelerden de faydalanabilirsiniz.

 

Öncelikle logo olarak kullanacağınız görseli, çeşitli resim işleme programları ile hazırlamalısınız. Tavsiyemiz Photoshop programıdır.

 

Logo olarak kullanacağınız görseli hazırlarken, şuna dikkat etmelisiniz. Hazırlayacağınız simge, site isminizle veya içeriğiniz ile bağlantılı olmalı. Simge, basit ama benzersiz olmalı.

 

Sitemizde örneğini gördüğünüz gibi, üstteki logomuzun ilk karakterini simge olarak kullandık. Genellikle bütün siteler favicon yaparken aynı yolu izler. Ya logosunu kullanır, ya da, site ismini çağrıştıran bir favicon kullanır. Google, Facebook, Bing, Yahoo gibi siteleri incelediğinizde, favicon'larını nasıl yaptıklarını göreceksiniz.

 

Biz, sitemizin favicon'unu hazırlarken, Icon Processor programını kullandık. Kullanımı son derece kolay ve basit. Üstelik, bu program, hazırlayacağınız favicon için çeşitli boyut alternatifleri de sunuyor. Deneyerek hangi boyutu kullanmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Önce bu programı bulup indirin. Daha sonra favicon yapmak için oluşturduğunuz görseli bu program ile, ico formatına dönüştürün. Dönüştürdüğünüz bu görseli favicon.ico olarak kaydedin.

 

Diğer yöntem bu işi yapan web sitelerini kullanmaktır. Hazırladığınız görseli, png veya jpg olarak kaydeder ve siteye yüklersiniz. Bir dakika bile sürmeden favicon hazır hale getirilir ve siz de bunu bilgisayarınıza indirirsiniz.

 

Favicon olarak kaydettiğiniz bu görseli, sitenizin kök dizinine yerleştirin. Daha sonra web sayfalarınıza, faviconun adresini bildiriyoruz. Head tagları arasına, adres satırını ekliyoruz. Bu işlemden sonra, sitenize girildiğinde, hazırlamış olduğunuz favicon görüntülenecektir.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com