logo

Hosting Nedir?

hosting

Host, Ev Sahibi demek. Hosting, Ev sahipliği. Bir yerde ev sahibi varsa, orada kiracı da vardır. Peki bunun konumuzla ilgisi ne?

Hemen açıklayalım. İnternet dünyası geniş bir araziden oluşuyor. Bu arazi parçası, belli firmalar tarafından paylaşılmış. Eğer ben de bu internet dünyasında oynamak istiyorum derseniz, bu arazide yeriniz olmalı. Benim bu arazide tapulu yerim yok diyorsanız, o zaman yer kiralamalısınız.

 

İşte, internet dünyasında, yer kiralama hizmetine Hosting denir.

 

Peki, bu arazi parçası belli firmalar tarafından paylaşılmış. Artık, bu arazi parçasına kimse giremez mi? Tabii ki girebilir. Teknik alt yapısını hazırlayan her şirket, bu arazi parçasından pay almak için bu sektöre girebilir. Çünkü, bu arazi parçası, sınırsızdır.

 

Şimdi, hosting anlamını tam olarak açıklayalım.

 

İnternet dünyasında yer almaya karar verdiniz. Bir web sitesi yapmaya başladınız veya parasıyla yaptırmak istiyorsunuz. Önce bu web sitesine bir isim bulup, o ismi adınıza kaydettirmelisiniz. Bu işlemi de hosting hizmeti veren firmalar aracılığı ile yapıyoruz.

 

Bu isme Domain diyoruz. Ya da Alan adı. Domain konusunu Domain Nedir? sayfasında ayrıntılı olarak anlattık.

 

Bu işlemden sonra, web sitenizi yükleyeceğiniz, bir alana sahip olmalısınız. İşte burada da devreye Hosting firmaları girer. Bu firmalardan sitenizi yükleyebileceğiniz bir yer kiralarsınız. Kira süresi, aylık, yıllık veya beş yıllık olabilir. Bu size kalmış bir şey. Kiraladığınız alanın büyüklüğü ve özellikleri de değişebilir. Bir çok Hosting firması çeşitli alternatifler sunar. Hangisi size uygunsa, bir paket seçer ve alan yerini kiralarsınız. Sitenizi, bu size tahsis edilmiş olan alana yükledikten sonra, sitenizin yayını başlamış olur.

 

Sonuçta; Hosting, web sitenizi yükleyebileceğiniz bir alanı kiralama işlemidir. Bu hizmeti veren firmalara da Hosting firmaları denir.

 

Hosting firması olmadan web sitemi yayınlayamaz mıyım? derseniz.

Elbette, web sitenizi, sadece evdeki bilgisayarınızı kullanarak ta yayınlayabilirsiniz. Ama bu sizin için biraz zor olacaktır.

 

Teknik detaylarına hiç girmeden, (Bu teknik detaylar son derece önemli detaylardır.) sadece şunu söylemekle yetineceğim.

Eğer, ben web sitemi evdeki bilgisayarımdan yayınlayacağım diyorsanız, önce kendinize ait, sabit bir IP numarası almalısınız. Sonra da bilgisayarınızı hiç kapatmadan 24 saat çalışır durumda tutmalısınız ki, isteyen istediği zamanda web sitenize ulaşabilsin. Bilgisayarınızı kapattığınız anda ya da bir arıza durumunda web sitenize ulaşım sağlanamaz. Bu da kolay bir şey değildir.

 

Hosting firmaları, hem teknik yönden, hem de sistem yönünden bizden çok daha üstündür. Arızaları süratli bir şekilde giderebilirler. Sitelerin güvenliğini çok daha profesyonel şekilde sağlarlar. Bilgisayarları 24 saat kesintisiz çalışır. Bu nedenle Hosting firmaları ile çalışmanın bir çok avantajı vardır.

 

Ancak, Hosting firmanızı seçerken mutlaka araştırma yapın. Ucuz hizmet veriyor diye Hosting firması seçmeyin. Yoksa ileride bir çok sorun ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com