logo

İçerik Kod Oranı

içerik kod oranı

 

İçerik kod oranı, web site sayfasındaki içerik ile aynı sayfadaki kod oranı demektir. Seo açısından içerik kod oranı önemlidir.

Web site sayfası, metin ve kodlardan oluşur. Sayfanın içerik kısmını metin oluşturur. Diğer kısımlar ise kod'lardan oluşur. Kodlar, web sayfasının temelini oluşturan ve web tarayıcı programlar tarafından, web sayfasının nasıl görüntüleneceğini belirleyen işaretlerdir.

 

Web sayfası genelde iki bölümden oluşur. İlk bölüm başlıktır (head). Bu bölümde sayfanın başlığı, anahtar kelimeleri, sayfa içerik bilgisinin kısa bir açıklaması, sayfanın dili gibi kodlar yer alır.

 

İkinci bölüm ise gövdedir (body). İçerik bu bölümde yer alır. Yazdığınız açıklayıcı metinler ve resimler bu bölümde olmak zorundadır. Ancak bu bölümde de yine kod'lar yer alır. Metin boyutu, rengi, satır aralığı gibi kod'lar bu bölümde yer alır. Yine Div kullanıyorsanız, Div isimleri bu bölümde yer alacaktır.

 

SEO açısından ideal olan, kodların az, içerik bölümünün çok olmasıdır. Ancak sorun şuradadır. İçerik bölümünde hiç metin olmayan bir web sayfası yapabilirsiniz. Ama içinde kod olmayan hiç bir web sayfası yapamazsınız. Ne yaparsanız yapın, mutlaka kod olacaktır. Kod olmadan web sayfanız görüntülenemez.

 

Bu durumda web sayfamızın içindeki kodları en düşük düzeye indirmeliyiz. İçerik oranını arttırmak için de en iyi yol CSS kullanmaktır. CSS aynı kalıba sahip web sayfalarının kod miktarını en aza indirir, içerik miktarını arttırır. Web sayfasına kod yazmak zorunda kalmazsınız. Kod'ları CSS dosyasına yazarak, web sayfasının kod'larından tasarruf edersiniz. Bu sayede içerik oranı dengelenebilir.

 

Hazırladığınız Web sayfasındaki içerik oranı, ne kadar büyükse o kadar iyidir. Hazırladığınız Web sayfası %100 içerik ise bu süper bir şeydir. Ama bu aynı zamanda imkansız bir şeydir. Web sayfanızda içerik olduğu kadar, mutlaka kodlar da olmak zorunda.

 

Hazırlamış olduğunuz Web sayfasının tümünü 100 kabul edersek, bu sayfanın en az içerik oranı % 25 olmalı. Yani bir konuyu anlatan yazı olmalı. İçerik oranı ne kadar yüksek olursa, o sayfa arama motorları tarafından daha çok beğenilir. Tabii ki içerik kopya olmamak şartıyla.

 

Otoriteler içerik kod oranı % 50 olmalı derler. Bu, kimse tarafından net olarak bilinen bir şey değil. Ancak tecrübeyle elde edilebilecek bir bilgidir. Bize göre içerik kod oranı en % 25 olmalı. Yani içerik % 25'in altına düşmemeli.

 

İçerik, asla başka sitelerden kopya olmamalı. İçerik, size özgün olmalı. İçerik, düzgün bir Türkçe ile yazılmalı. İçerik aydınlatıcı olmalı.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com