logo

Html Nedir?

html

Html; web site hazırlama formatlarından birisidir. Aynı Php veya Asp gibi.

 

Hyper Text Markup Language kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Üstün Metin İşaretleme Dili, anlamını taşır. Buradan yola çıkarsak html, bir programlama dili değil. Çünkü bu kodları kullanılarak tek başına çalışan bir program yazılamaz.

 

Bu nedenle html için, işaretleme dilidir diyebiliriz. Bu formatta hazırlanan web site sayfaları, pasif sayfalardır. Bu tür sayfalar, ziyaretçi ile iletişim kurmazlar. Ziyaretçi bu tür sayfaları sadece okur.

 

Bu formatta hazırlanan web sayfaları, fotoğraf, video ve metin'den oluşur. En basit web site formatıdır.

 

Bu format ile web sayfası yapmak için ayrıca bir programa gerek yoktur. Eğer kodları biliyorsanız, bu tür sayfaları bir metin editörü ile hazırlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan not defterini bile kullanarak bu sayfaları hazırlayabilirsiniz. Ancak sonunda yazdığınız sayfayı html olarak kaydetmelisiniz.

 

Ancak bu formatta web sayfalarını, özel programlar da kullanarak yapabilirsiniz. Bunlardan en iyisi bize göre Dreamweaver'dir. Bu program ile sadece html değil, php ve asp sayfaları da hazırlayabilirsiniz.

 

Bu format için web site dünyasına giriş kapısı diyebiliriz. Bu konuyu öğrendikten sonra diğer formatları öğrenmek daha kolay olacaktır.

 

Bu formatta, çeşitli etiketler kullanırız. Bu etiketlere, bu sektörde tag derler. Bu tagların en basit halini meta tagları nedir? sayfamızda anlattık. Bu etiketler, tarayıcılar (google, explorer ve yandex gibi) için trafik işaretleri gibidir.

 

Tarayıcılar, bu etiketler sayesinde, sayfanın nerede başladığını, başlığının ne olduğunu, gövdenin nerede başlayıp bittiğini ve sayfanın nerede bittiğini anlarlar.

 

Bu format ile kolaylıkla web site sayfaları hazırlanabilir. Öğrenilmesi ve kullanımı kolaydır.

 

html 1Html sayfası genel olarak üç bölümden oluşur.

Html, sayfanın bütünüdür.

Head (başlık) sayfanın başlık kısmıdır. Bu kısma, web sayfasını açıklayan etiketler yazılır. Bu etiketler ile sayfamızın başlığı, özet açıklaması, anahtar kelimeleri ve sayfa şekillerini belirten CSS dosyalarının yeri belirtilir.

Aynı zamanda burada Jawa Script ve Google kodları bulunur.

</head> tagı başlık bölümünün bittiğini belirtir.

 

Body (Gövde) bölümü, web sayfanızın içeriğini oluşturduğunuz alandır. Anlatmak istediğiniz konuyu bu alanda anlatırsınız.

 

Bu alana, fotoğraf, video ve metin koyabilirsiniz. Yerlerini ayarlayabilirsiniz.

 

İçeriğiniz bittikten sonra bu alan </body> etiketi ile sonlandırılır.

 

</html> etiketi ile sayfa sonlandırılır.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com