logo

Php Nedir?

php

Web Sitenizin sayfalarını değişik formatlarda hazırlayabilirsiniz. Php'de bu formatlardan birisidir. Personal Home Page, kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe, Kişisel Ana Sayfa anlamı taşır yada taşırdı. Günümüzde ise; Php: Hypertext Preprocessor (Üstün Yazı Önişlemcisi) anlamı taşımaya başladı.

 

Php aslında bir programlama dilidir. Sayfalarımız, bilgisayara yeni başlayanlar için hazırlandığından, bu konunun detaylarına girmek istemiyoruz. Çünkü konunun detaylarına girdikçe, henüz anlamını bilmediğiniz bir çok terim karşımıza çıkacak. MYSQL gibi. Bu terimi anlatırken başka bir terim daha çıkacak. Ve bu böyle gidecek. Bu cesaretinizi kırabilir. Bu nedenle detaylara girmiyoruz. Ancak ileri aşamalara geçtiğinizde Php konusunu mutlaka öğrenmelisiniz.

 

Ancak yine genel bilgi olması için Php konusunu biraz açalım.

 

Php ile hazırlanan web sayfaları, aktif web sayfalarıdır. Örneğin, şu anda okuduğunuz sayfa, Html formatında hazırlandı. Ben bu sayfaya ne yazarsam, siz sadece bunları görebilirsiniz. Bu sayfada her hangi bir değişiklik yapamayacağınız gibi her hangi bir yorum dahi yazamazsınız.

 

Php ile hazırlanan web sayfalarında ise bunları ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

 

Örnek verecek olursak; bu format ile, arama motoru yapabilirsiniz. Facebook, İnstagram veya Twitter gibi sosyal paylaşım sitesi yapabilirsiniz.

 

Üstelik Php açık kaynak kodludur. Ne demek açık kaynak kodu?

 

Windows işletim sistemi, Microsoft Şirketi tarafından yazılmıştır. Ancak şirket, bu yazılım kodlarını paylaşmaz. Bu nedenle siz bu işletim sisteminin gelişmesine veya geliştirilmesine yardımcı olamazsınız.

 

Linux işletim sistemi ise, Linux Vakfı tarafından geliştirilmekte olup, açık kaynak kodludur. Yani isteyen herkes bu işletim sisteminin kodlarına ulaşabilir ve bilgisi varsa, programın geliştirilmesine yardımcı olabilir.

 

İşte, Php de açık kaynak kodlu olup, bilginiz varsa sizin de gelişmesine yardımcı olabileceğiniz bir programlama dilidir.

 

Bu özellik, bu formatı değerli kılar. Çünkü saklısı gizlisi yoktur. Tüm kod bilgileri Dünya ile paylaşılır. Herkes bu kodlardan faydalanabilir ve katkıda bulunabilir.

 

Web site konusunda uzmanlaşmak isteyen gençler bu dili mutlaka öğrenmelidir.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com