logo

SEO Nedir?

seo nedir

SEO Nedir? sorusunun en basit cevabı şudur. Bir web sitesinin, arama motorlarında üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmaların hepsine SEO denir.

 

SEO'nun anlamı (Search Engin Optimization) arama motoru optimizasyonu'dur.

 

Bir web sitesi yaptığınızda bunu internet kullanıcılarının bilmesi mümkün değildir. İnternet dünyası, milyarca web sitesini barındıran bir dünyadır. Bu internet dünyasını, bir AVM gibi düşünün. Bu AVM de, bir dükkan da siz açıyorsunuz. Ama kimsenin haberi yok.

 

İşte burada arama motorları devreye girer. İnternette açmış olduğunuz dükkanı ziyaret ederler ve her yönü ile inceleme yaparlar. Bu inceleme sonucu bir karar verirler ve sizin dükkanınızı sıralamaya sokarlar. Eğer dükkanınız, arama motorlarının standartlarına uygunsa, ilk sayfalarda yer alırsınız, uygun değilse en son sayfalarda belki yer alırsınız. İşte dükkanınızı, arama motorlarının standartlarına uygun olması için yapılan işlemlerin tümüne SEO denir. Burada bahssettiğimiz dükkan, internette yayınladığımız web sitemizdir.

 

SEO; bir çok halkadan meydana gelen bir zincir gibidir. Tek bir bütün değil, parçalardan oluşan bir bütündür. Parçalardan birini eksik yaptığınızda, belki zincir kopmaz ama eksik kalır.

 

SEO Nedir? sorusunun cevabını, en iyi arama motorları bilir. Çünkü, web site standartlarını koyan onlardır. Bu nedenle yaptığımız veya yapacağımız web sitelerini, arama motorlarının standartlarına uygun hale getirmek zorundayız. Arama motoru dediğimizde aklımıza ilk gelen Google'dır. O zaman web sitemizi Google arama motorunun standartlarına göre yapmalıyız.

 

SEO için ne kadar bilgi gerekiyorsa, bir o kadar da tecrübe gerekir. Çünkü Google veya diğer arama motorları, web sitelerinde olması gereken standartları tam olarak söylemezler. Bir çoğunu söylerler ama tam olarak söylemezler. Söyledikleri zaten herkes tarafından bilinen bir şeydir.

 

Söylemedikleri ise, sadece bu işle uzun zamandır uğraşan uzmanların tecrübeleriyle ortaya çıkar. Bazen tecrübe bilgiyi de geçer. Çünkü bilgiyi kısa bir zaman diliminde öğrenebiliriz. Ama tecrübe yıllar alır.

 

Ancak unutulmaması gereken şudur. SEO; iki tarafı da keskin bir bıçak gibidir. Yanlış SEO uygulamaları, sitenize fayda sağlamak yerine zarar da verebilir.

 

Sonraki sayfamızda SEO uygulamalarının nasıl olması gerektiğine bakalım.

sag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com