logo

Site Haritası Oluşturma

site haritası

Site haritası, sitenizin içindeki tüm sayfaların, url adreslerini içeren bir listedir. Ancak bu liste arama motorlarının anlayacağı bir dille yazılmış özel bir listedir.

 

Arama motorları, siteleri linkler üzerinden zıplayarak bulurlar. Örneğin, Sitenizin index sayfasına gelen Google, diğer sayfaları, index sayfanızdaki link'lerden bulur. Link'leri takip ederek, sitenizdeki sayfaları listelemeye başlar.

 

Sitenize gelen arama motorları, ilk önce sitede sitemap.xml dosyası olup olmadığına bakar. Bu sitenizin harita dosyasıdır. Eğer varsa, bu dosyayı dikkate alarak sitenizin sayfalarını listelemeye başlarlar. Eğer yoksa, index sayfanızdaki link'leri takip ederler.

 

Sitemap.xml dosyasının olması, arama motorlarının işini kolaylaştırır. Bu sayede arama motorları, sitenizi daha hızlı tarayıp, daha çabuk listelemeye başlar. Bu nedenle Site Haritası oluşturulması önemlidir.

 

Site Haritası oluşturmanın çeşitli yolları vardır. Ancak biz burada sadece ikisini inceleyeceğiz.

 

En basit site haritası oluşturma yöntemi not defteri programı kullanılarak yapılır. Sitenizdeki tüm sayfaların adreslerini, arada boşluk bırakmadan alt alta yazar ve sonra da dosyayı, sitemap.txt olarak kaydedersiniz. Bu işlemden sonra, dosyayı web sitenizin kök dizinine atarsınız.

Ancak bu sistem, sayfa sayısı çok fazla olan siteler için pek kullanışlı olmayabilir. Tek tek bütün sayfaları yazmak, bir hayli zaman alacaktır.

 

Bir diğer ve bizce en kullanışlı olan, site haritası oluşturma yöntemi, bu işi yapan bir program kullanmaktır. Bizim de kullandığımız bir program olan GSiteCrawler programı, site haritası oluşturma programlarından birisidir. Bu program kullanılarak, sitenizin haritası, arama motorlarının istediği şekilde hazırlanır. Bu program ile site haritası, hem xml formatında, hem de txt formatında oluşturabilir. Bu programın bir diğer güzel özelliği de, size kırık linkleri de söylemesidir. Bu özellik sayesinde sitenizde, gözünüzden kaçan kırık linkleri de düzeltmiş olursunuz. Ancak tüm windows versiyonlarında çalışmayabilir. Özellikle Windows 7'den sonra. Ancak site haritası oluşturma işini yapan bir çok program var, onlardan birini kullanabilirsiniz.

 

Site haritası oluşturma yöntemlerinden biri de, bu işi yapan siteleri kullanmaktır. Bu işi yapan siteye girip, sitenizin adresini yazarsınız daha sonra da siteniz için oluşturulan site haritasını indirip, web sitenizin kök dizinine atarsınız ve aynı dosyayı, Google amcaya da gönderirsiniz.

 

Ancak bu siteler, ücretsiz olarak kullanıldığında belirli bir sayfa sayısına kadar izin verir. Eğer web sitenizde bulunan sayfa sayısı fazla ise, ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com