logo

W3C Nedir?

w3c

En basit tanımıyla W3C, web site tasarımında uyulması gereken standartlardır.

 

İnternet dünyasının çok büyük bir hızla gelişmesi sonucu, web site sayısında da büyük bir artış meydana geldi. Yeterli teknik bilgiye sahip olmayan bir çok kişi, web sitesi yapmaya başladı. Bu da interneti web site çöplüğüne çevirdi. Bunun üzerine temiz internet kavramı doğdu.

 

Bu gelişmelere paralel olarak, farklı internet tarayıcı programları oluşturuldu. İnternet Explorer ile başladık, sonrasında Mozilla, Opera, Safari, Chrome ve Yandex tarayıcıları ile tanıştık. Her bir tarayıcının farklı özellikleri vardı veya yoktu. Birinde gördüğümüz resmi diğerinde göremiyorduk. Birinde gösterilen animasyon, diğerinde görülmüyordu.

 

İşte bu duruma bir son vermek için, W3C standartları oluşturuldu. Dünya Çapında Ağ Birliği örgütü (World Wide Web Consortium) kuruldu. Bu örgüt tüm tarayıcılar için geçerli olacak standartları belirledi ve gelişen internet dünyasına paralel olarak ta belirlemeye devam ediyor.

 

W3C standartlarına, arama motorlarından büyük destek geldi. Çünkü, web site çöplüğüne dönen internette en çok onlar dolaşıyordu. Dağ gibi bir çöplüğün içinde altın arıyorlardı. Bu çok zor ve yorucu bir işti. İşte W3C standartları, bu çöplükte, hangi web sitesinin altın olduğunu gösteriyordu. Dolayısıyla, arama motorlarının işini kolaylaştırıyordu. W3C standartları temiz interneti simgeliyordu.

 

Peki W3C standartlarına uymak, bize ne sağlar?

 

Bu standartlara uymak, web sitemize bir çok avantaj sağlar. Bunlardan en önemlisi, web sitemizin, bir çok tarayıcıda sorunsuz görüntülenmesidir. Sitemiz, explorer'de nasıl görünüyorsa, mozilla, chrome veya yandex'te de aynı şekilde görüntülenir.

 

Diğer bir avantaj, arama motorlarının W3C standartlarına verdiği önemdir. Web siteniz bu standartlara uygunsa, arama motorları sitenize öncelik verir. Çünkü, bu standartlara göre hazırlanmış bir site, çabuk ve kolay gezilebilir bir site demektir.

 

Sitenizin W3C standartlarına uygun olup olmadığını http://validator.w3.org adresinden test edebilirsiniz. Eğer bu testten geçerseniz, web sitenizin W3C standartlarına uygun olduğunu belirten bir ikonu, sitenize koymanıza izin verilir.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com