logo

Web Site Nedir?

web site

Web kelimesinin Türkçe karşılığı, Ağ'dır. Bu ağ dünyada bulunan bilgisayarların birbirleri ile iletişimini sağlar. Aslında bunun diğer adı İnternet.

 

Bu ağda bilgisayarlar, birbirleriyle farklı şekillerde iletişim sağlarlar. Bu iletişimi, iki insanın iletişimi gibi düşünün. Bu iki insan, dumanla da iletişim kurabilir, güvercinle de. Telgrafla da iletişim kurabilir, telefonla da.

 

İletişim için bu yöntemlerin her biri kullanılabilir. Ancak hepsi, teknik olarak birbirinden farklıdır.

 

İşte İnternet dünyası da böyledir. Birbirine bağlı bilgisayarlar, çeşitli iletişim yöntemlerini kullanırlar.

 

Bunlardan bir tanesi de internet siteleridir. World Wide Web. Türkçesi, Geniş Dünya Ağı. Baş harfleri alınarak www protokolü oluşturuldu. Biz buna standart diyelim.

 

İşte internet sitelerinin başındaki adreslerinin başına, bu protokolü tanımlamak için www kısaltması konur.

 

Web sitesi dediğimizde, anlamamız gereken, bunun bir ağ sitesi veya internet sitesi olduğudur.

 

Basite indirgeyerek anlatacak olursak, dünyada bilgisayarların birbiri ile iletişime geçtiği bir sistem var. Bu sistemin karmaşıklığı ya da basitliği şu an için bizi ilgilendirmiyor. Biz bu sistemin tamamına internet diyoruz.

 

Bu internetin bize sunduğu bir çok servis var. Bunlardan biri de www servisi. Biz buna alışkanlık ve algı karmaşası içinde sadece web diyoruz.

 

Web sitesi de, internetin www servisini kullanarak, metin, resim, grafik, ses veya görüntülerden oluşan dokümanları yayınlayan birimlerdir.

 

Sonuçta, internet sistemini kullanarak, bilgi vermek, reklam yapmak, para kazanmak, toplumu yönlendirmek ve bunun gibi daha bir çok amaç için, bireysel veya kurumsal olarak hazırlanmış, metin, resim, grafik, ses veya görüntülerden oluşan dokümanları yayınlayan birimlere, internet sitesi diyoruz.

 

Site yapımı, bundan on yıl önce zor bir işti. Ama günümüzde, çeşitli programlar sayesinde, bu iş çok kolay hale geldi. Kolay hale gelmesi, aslında site yapımını daha da zorlaştırdı. Herkesin çok kısa bir sürede yapabildiği bir işi değerlendirmek, takdir edersiniz ki, ince eleyip sık dokumayı gerektirir.

 

Arama motorları da bu yolu seçti. İnce eleyip, sık dokumaya başladılar. En ufak bir hatada, hata gördükleri siteleri, görmezden gelmeye başladılar. Bu aslında iyi bir şey. Kaliteli internet sitelerinin hak ettikleri değeri bulmaları, bunu gerektiyor.

 

Site yapımını ve site yaparken dikkat edilmesi gereken kuralları web site yapımı sayfasında ayrıntıları ile anlattık.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com