logo

Web Site Yapımı

web site yapımı-1

İşte biz bu sayfalarda, henüz ikinci yöntemi kullanan web site yapımcılarına yardımcı olacak bilgileri vermeye çalıştık.

 

Amacımız, ikinci yöntemi kullanan yapımcıların, bir an önce üçüncü yöntemi kullanarak web sitesi yapmalarını sağlayacak, bilgi birikimini ve tecrübe edinme sürecini, hızlandırmaktır. Bildiklerimizi ve tecrübelerimizi paylaşmamızın amacı, arkamızdan gelenlerin yolunu aydınlatmak içindir.

 

Bilgi gizlenince değil, paylaşınca değerlidir. İsteriz ki her gencimizin bir web sitesi olsun ve hepsi de kaliteli olsun.

 

Web Site Yapımı konusunda dikkat etmemiz gereken bir çok başlık vardır. Eğer Site Yapımı ile ciddi bir şekilde uğraşıyorsak bu konuların tamamı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

 

Ancak; öncelikle şu konuları tekrarlayalım.

Site yapımı önce sabır sonra bilgi ve tecrübe ister. Bu da belli bir zaman dilimi demektir. Sitenizin yapımı sırasında, en büyük düşmanınız aceleciliktir. Acele etmeyin. Sakin olun ve sakin kafayla iş yapın. Şunu hiç unutmamalısınız. Site yapımı, yaşadığınız muhitte market açmaktan daha zordur. Market açtığınız takdirde, yaşadığınız yerde en fazla 4-5 rakibiniz olur. Ama web dünyasında, açacağınız sitenizin milyonlarca rakibi olacak.

 

Bu nedenle site yapımı konusundaki bilgilerinizin sınırlarını iyi bilmelisiniz. Bilgileriniz yeterli değilse önce bu eksiklikleri tamamlamalısınız.

 

Temel anlamda bilmeniz gereken konular şunlardır: Öncelikle; html kodlarını, temel tagları, div yapımını, divleri CSS ile yapılandırmayı bilmeniz gerekir. Ayrıca, site yapımı için hazırlanmış en az bir program kullanıyor olmalısınız. Dreamweaver gibi. Bu tür programlar, site yapımı konusunda büyük kolaylık sağlar.

 

Yine, bir resim işlemi programını, Photoshop gibi, en az orta seviyede kullanma bilgisine sahip olmalısınız. Sitenizi kesinlikle mobil uyumlu yapmalısınız. Günümüzde mobil uyumlu olmayan sitelerin üst sıralara çıkma şansı hiç yok. Ayrıca SEO konusunu iyi biliyor olmalısınız.

 

Bunlardan biri bile eksik olursa, tek başınıza site yapımı çok zordur. Bu konulardaki bilgimizin yeterli olduğuna eminsek, artık web site yapımı aşamasına geçebiliriz.

 

Web Site Yapımı projelendirme ile başlar. Ve en önemli aşamadır. Bu aşamayı, yeterince verimli kullanabilirseniz, diğer aşamalarda önünüze çıkabilecek bir çok sorunu en başından yok etmiş olursunuz. Projelendirme aşamasında, sitenizin ismi, formatı, index sayfasının tasarımı, logo ve favicon tasarımı, alt kategori sayfalarının tasarımı, menü tasarımı ve sayfalarda kullanacağımız renklerin tespiti yapılır. Sitenin haritası oluşturulur. Sitemizde kullanacağımız klasörler belirlenir. Proje aşamasının her safhası yazılı olarak kayıt altına alınır veya bilgisayarda yedeklenir. Çünkü web sitesinin yapımı aşamasının her hangi bir safhasında, bu orijinal bilgiye ihtiyaç duyulabilir.

 

Sonraki sayfadan devam ediyoruz.

sol oksag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com