logo

Web Site Yapımı

web site yapımı-2

Proje aşamasında hazırladığımız temel sayfalar, çeşitli testlerden geçirilmelidir.

 

Yapacağımız web sitesi, W3C standartlarına uygun olacaksa, ilk önce temel sayfaları bu testten geçirip, eksiğimiz ya da yanlışımız varsa tespit etmeliyiz. Aksi takdirde, 200 sayfalık bir web sitesi yaptıktan sonra, bu testi uygulamak büyük bir zaman kaybı olacaktır.

 

Yine sitemizin yüklenme hızını, çeşitli browserlerde nasıl göründüğünü, mobil cihazlardaki görüntüsü gibi çeşitli testleri, proje aşamasında, temel sayfalar üzerinden yapmalıyız.

Proje aşamasında, öncelikle, yapacağımız sayfaların formatını belirlemeliyiz. Htm, html, asp, aspx, veya php.

 

Bu formatlardan hangisini seçiyorsak, o format hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıyız. Biz burada html formatını işleyeceğiz. Ancak okuyacaklarınız tüm formatları ilgilendiren konular olacaktır.

 

Önce formattan başlayalım. Eğer site ziyaretçileriniz ile bilgi alışverişi yapmayacaksanız, web siteniz, sadece bilgi verme amaçlı ise, html formatını seçin. Arama motorları html formatını daha çok sever. Html sayfalarda daha rahat gezer ve daha çabuk listeleme yapar. Html formatında hazırlanan sayfalar, daha çabuk görüntülenir.

 

İkinci olarak dikkat etmeniz gereken konu ve belki de en önemli konulardan biri sayfa isimleridir. Sayfa isimlerini verirken çok iyi araştırma yapmalı, kırk defa düşünüp bir kere karar vermelisiniz.

 

Çünkü internette yayına verdiğiniz bir sayfanın ismini, daha sonra değiştirdiğinizde, bu arama motorları tarafından hata olarak algılanır ve siteniz için eksi puandır. İnternette yayına verdiğiniz sayfaların isimlerini daha sonra (çok mecbur kalmazsanız) değiştirmeyin. Bunun için de vereceğiniz sayfa isimleri çok iyi seçin.

 

Sayfa ismi verirken, sayfa isminin, içerik ile ilgili olmasına dikkat edin. Eğer sayfanızda, web site yapımını anlatıyorsanız, o sayfanın ismi de buna yakın olmalı.

 

Sonraki sayfada örneklere bakalım.

sol oksag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com