logo

Web Site Tasarım

web site tasarım

Web Tasarımına yeni başlayanlar veya başlamak isteyenler için şunu rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Site Tasarımı kolay bir iş değildir. Özellikle günümüzde. Bu söylediğim, sizi korkutmasın ama gerçek olan bu. İnternet dediğimiz bu denizde yüzen milyarlarca web sitesi var. Bu nedenle rakibiniz çok.

 

Tasarım, Site Yapımının ilk aşamasıdır. Proje aşamasıdır ve bence en önemli aşamadır. Site Yapımcılarının en büyük yanlışı, proje aşamasına gerekli önemi vermemeleridir. Genelde çoğu, kervan yolda düzülür veya biz yola çıkalım, islim arkadan gelsin mantığı ile hareket ederler. Sonrasında ise, proje aşamasında harcayacakları zamanın üç katı fazlasını harcarlar.

 

Web Tasarımında bilinmesi gereken bir çok konu var. Bu bir çok konunun tamamını, işinize yarayacak kadar bilmelisiniz. Bilmiyorsanız, tasarım yapamazsınız. Yapsanız bile, o tasarım, tasarım olmaz. Tasarım aşamasında dikkate almanız gereken konuları, web site yapımı sayfamızda, tek tek anlattık. Önce bu yazıyı bıkmadan sonuna kadar okuyun, daha sonra sayfayı mutlaka ziyaret edin. Çok faydalı bilgiler bulacağınızı umuyoruz. Özellikle bu işe yeni başlayanlar için.

 

Tasarım aşamasında veya tasarımın yapıma dönüşmesi aşamasında, önceliğimiz, iyi bir iş çıkarmak olmalıdır. İyi bir iş, her zaman tutar. O zaman iyi bir iş çıkarmalıyız. İyi bir iş çıkarmak için, o işin nasıl yapılacağını iyi bilmeliyiz.

 

Bu nedenle, tasarımda, öncelikle yapmamız gereken şey, boş bir kağıda çeşitli sorular sorup, cevaplarını yazmaktır.

 

Sorulara örnekler: Web sitesini neden yapıyorsunuz? Amacınız. Sitenizi kimin için yapıyorsunuz? Hedef kitleniz. Web sitenizin büyüklüğü ne kadar olacak? Sayfa adedi. Web Sitenizin Formatı Ne Olacak? Html, Asp, Php gibi. Sitenizde reklam yayını olacak mı? Sitenizin içeriği ne olacak? İçeriğiniz hazır mı? İçerik konusunda bilginiz var mı? Bu ve buna benzer soruları sorup cevaplarını da karşılarına yazmalısınız.

 

Soru ve cevapların ışığında, bildiklerinizi ve bilmediklerinizi belirleyin.

 

Örnek: Web sitenizin formatını Asp olarak belirlediniz. O zaman kendinize Asp konusunda yeterli seviyede bilgi sahibi olup olmadığınızı sorun. Yeterli ise yola devam, yetersiz ise, eksik olan bilgilerinizi tamamlayın.

 

Her şeyi tam anlamıyla bilmek mümkün değildir. Bilmediğimiz, eksik bildiğimiz konular mutlaka vardır. Bunları işin en başında, henüz tasarım aşamasında iken tespit edip tedbirini almak, yapım aşamasında size büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Aksi takdirde, toplamda tüm aşamaları ile üç ayda bitirebileceğiniz web sitesini, altı ayda zor bitirirsiniz.

 

Sonraki sayfadan devam edelim.

sag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com