logo

Exe Dosyası Nedir?

exe dosyası

Bilgisayar dünyasında bir çok yazılım ve bir çok program vardır. Her programın kendine özgü bir soy adı vardır.

 

Örnek verecek olursak; excel dosyalarının soy adı xls'dir. Word dosyalarının soy ismi de doc. Bu soy isimleri sayesinde, kaydedilen bir dosya tekrar açıldığında, bilgisayar bu dosyayı hangi program ile açacağını bilir.

 

Ödevim adı verdiğimiz iki dosya olsun. Biri ödevim.xls, diğeri ödevim.doc. Bu dosyalardan birini açmak istediğimizde, bilgisayar bu dosyanın soy ismine bakarak, hangi program ile açması gerektiğini anlar. Dosyanın soy adı xls ise, Excel, soyadı doc ise, Word programı ile bu dosyalar açılır.

 

Exe dosya uzantısı ise, diğer dosya uzantılarından biraz farklıdır. Sonu bu uzantı ile biten dosyalar uygulama dosyalarıdır. Tam olarak anlamak için bu cümleyi biraz açalım.

 

Bilgisayarda kullandığımız her programın başlamasını sağlayan bir uygulama dosyası mutlaka bulunur ve bu dosyaların uzantısı exe olur. Executable kelimesinden gelir. Anlamı, çalıştırılabilir, uygulanabilir demektir.

 

Excel programını başlatmak için fare ile tıkladığımızda, excel.exe dosyası çalışmaya başlar. Word programını tıkladığınızda winword.exe dosyası, Photoshop programını tıkladığınız ise Photoshop.exe dosyası çalışmaya başlar.

 

Bu uygulama dosyasının, genelde bilgisayar kullanıcısı ile bağlantısı ve ilgisi yoktur. Çünkü, bilgisayar ile sadece kullanıcı seviyesinde ilgilenen biri, hiç bir zaman sonu exe ile biten bir dosya kaydetmeyecek, ya da böyle bir dosya üzerinde değişiklik yapamayacaktır. Bu uygulama dosyasını oluşturmak veya bu dosya üzerinde çalışmak, ileri seviyede bilgisayar programcılarının işidir.

 

Sonuçta; bu dosyalar uygulama dosyalarıdır ve her programın mutlaka bir exe uzantılı uygulama dosyası vardır. Programları açtığımızda ilk önce çalışan ve programı açan, bu uygulama dosyalarıdır.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com