logo

Gif Dosyası Nedir?

gif

Bu sayfamızda Gif Nedir? ve Nasıl Yapılır? sorularına cevap vermeye çalışacağız.

 

Aynı bilgisayar dosyalarında olduğu gibi, dijital fotoğrafların da bir soyadı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: jpeg, gif, psd, bmp, gibi. Buradaki dosya uzantılarının farklı olması, her bir fotoğrafın farklı bir format ile işlenmiş olduğunu gösterir.

 

Gif bir dijital fotoğraf formatıdır. İngilizce, Graphics Interchange Format'ın baş harflerinden oluşan bir terim. Grafik Değiştirme Biçimi anlamına geliyor.

 

Gif, bir dijital fotoğraf işleme formatıdır. Peki ama dijital fotoğraf işleme formatı nedir?

 

Bunu anlatmak için basit bir örnek verelim. Üç arkadaşımız ile Boğaziçi Köprüsünü gören bir yere gidelim. Arkadaşlarımızın hepsi de resimle ilgisi olan insanlar. Arkadaşlarımıza, köprü de dahil boğaz manzarasını çizin diyoruz.

 

Arkadaşımızın biri, sadece kara kalem kullanarak manzarayı çiziyor. Bu resime şu adı veriyoruz. Boğaziçi.karakalem. Diğer arkadaşımız, sadece pastel boya kullanıyor. Onun resmine de Boğaziçi.pastel diyelim. Son arkadaşımız, bir tuvalin üzerine güzel bir tablo olarak resmediyor. Buna da Boğaziçi.tablo adını veriyoruz.

 

Aynı manzarayı üç farklı şekilde, yani üç ayrı formatta resim haline getirdik. İşte bu üç farklı resim yapma şekline, resim işleme formatı diyoruz.

 

Ama adları yukarıdaki gibi değil, Boğaziçi.jpeg, Boğaziçi.gif, ve Boğaziçi.psd halini alıyor.

 

Gif formatında oluşturduğunuz bir dijital fotoğrafta sadece 256 renk kullanabilirsiniz. Bu nedenle, bu format, çok renkli dijital fotoğraflarda kullanılmaz. Genelde az renkli olan dijital fotoğraflarda kullanılır. Dijital bir fotoğrafın gif olarak kaydedilmesi çoğu zaman bize avantaj sağlar. Bu formatta, kaliteli olması gerekmeyen dijital fotoğrafları, çok küçük dosya boyutlarında kaydedebiliriz.

 

Bu nedenle bu formatta hazırlanan dijital fotoğraflar, web sayfalarında çok hızlı yüklenir. Aynı zamanda bu formatı kullanarak hareketli dijital fotoğraflar da oluşturmak mümkündür. Sonraki sayfada, hareketli dijital fotoğraf özelliğini açıkladık.

sag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com