logo

Jpeg Dosyası Nedir?

jpeg dosyası

Jpeg, bir dijital fotoğraf formatıdır. Bu soyadlı dosyalar, dijital fotoğraf işleme formatlarından biridir. Jpg olarak ta bilinir.

 

Bu format, dijital fotoğraflarda en çok kullanılan formattır. Jpg, aynı winzip gibi bir sıkıştırma formatıdır.

 

Tek farkı, jpg dijital fotoğraf sıkıştırma formatıdır. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte bu format fotoğraflar da önem kazanmıştır.

 

Çünkü bu format, bir dijital fotoğrafın dosya boyutunu, çok daha küçük boyutlara düşürebilmektedir. Bunu yaparken de fotoğrafın kalitesinde gözle görünür bir düşüş yapmamaktadır.

 

Altta jpg dijital fotoğraf formatını, örnekler vererek inceleyelim.

 

papatya-png

 

Solda gördüğünüz dijital fotoğraf, png formatında kaydedilmiş bir fotoğraftır ve dosya boyutu 60,1 KB'tır.

 

Gördüğünüz gibi tüm renkler net bir şekilde ayırt edilebiliyor ve fotoğraf ta net bir şekilde anlaşılıyor.

 

 

 

 

papatya-jpegYanda gördüğünüz fotoğraf, yukarıda gördüğünüz fotoğrafın jpeg formatıdır. Bu fotoğraf, jpeg olarak kaydedildi ve dolayısıyla dosya boyutu azaldı.

 

Görüldüğü gibi kalitede gözle görünür bir azalma yok. Ama dosya boyutunda büyük bir azalma var. Yanda gördüğünüz bu fotoğrafın boyutu 32,7 KB.

 

Gördüğünüz gibi dosya boyutu, yukarıdaki fotoğrafa göre, neredeyse yarı yarıya azaldı. Bu da fotoğrafın internet ortamında daha hızlı yüklenmesi anlamına gelir.

 

papatya-web-jpgYanda gördüğünüz fotoğraf ta jpeg formatlı bir fotoğraf. Ancak bu fotoğraf Photoshop programında Save For Web olarak kaydedildi. Fotoğrafın kalitesinde gözle görünür bir düşüş yok. Ama dosya boyutunda gözle görünür bir düşüş var.

 

Yanda gördüğünüz bu fotoğrafın dosya boyutu 6,89 KB. Yukarıdaki jpeg formatlı fotoğrafın boyutu 32,7 KB. Photoshop ile Web İçin Kaydet şeklinde jpeg olarak kaydedilmiş fotoğrafın boyutu 6,89 KB.

 

 

Dosya boyutunda neredeyse 5 te 1 oranında azalma olmasına rağmen kalitede o oranda bir düşüş yok.

 

Sonuçta Jpeg dosya formatı, fotoğrafın dosya boyutunu sıkıştırarak azaltır. Bu işlemi yaparken fotoğraf kalitesinde gözle görünür bir azalma olmaz. Fotoğraflar web sayfalarında daha hızlı yüklenir.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com